W. Brytania: spadło zatrudnienie w sektorze czystych technologii

W. Brytania: spadło zatrudnienie w sektorze czystych technologii
SolarWorld press

W ubiegłym roku brytyjski rynek OZE zanotował spadek zatrudnienia w sektorach związanych z technologiami niskoemisyjnymi, w tym z odnawialnymi źródłami energii. 

Z danych, które opublikowało brytyjskie biuro statystyczne Office for National Statistics w ramach raportu pt. Carbon and Renewable Energy Economy Survey, wynika, że w latach 2014-2015 brytyjski sektor niskoemisyjnych technologii i OZE (low carbon and renewable energy – LCRE) zmniejszył zatrudnienie z 238,5 tys. pracowników do 233 tys. Udział tego sektora w całkowitym zatrudnieniu w brytyjskiej gospodarce to mniej niż 1 proc.

Największy udział w zatrudnieniu w sektorze LCRE na Wyspach w ubiegłym roku miały firmy z branży efektywności energetycznej (61,2 proc.), niskoemisyjnej energii elektrycznej (20,2 proc., przy czym w Szkocji aż 49,2 proc.) i niskoemisyjnych pojazdów (6,4 proc., w Irlandii Północnej aż 40 proc.).

REKLAMA

Obrót, który w ubiegłym roku zanotował sektor LCRE w Wielkiej Brytanii, wyniósł w 2015 r. 42,1 mld funtów, podczas gdy w roku 2014 odnotowano obrót na poziomie 46,2 mld funtów.  

REKLAMA

W 2015 największy udział w wygenerowanym obrocie w ramach sektora LCRE miały firmy związane z efektywnością energetyczną (47,1 proc.), energią elektryczną (28,9 proc., w Szkocji aż 57,2 proc.), sektorem energetyki biomasowej i odpadowej (10,5 proc.), a także niskoemisyjną motoryzacją (9,1 proc., przy czym w Irlandii Północnej nawet 39,9 proc.).

Eksport sektora LCRE w ubiegłym roku wyniósł na Wyspach 3,8 mld funtów, w czym największy udział miał eksport samochodów niskoemisyjnych (low emissions vehicles), stanowiąc 66,3 proc. eksportu LCRE. W Wielkiej Brytanii powstają m.in. elektryczne auta Nissana. Model Nissan Leaf to dotąd najlepiej sprzedający się samochód elektryczny na świecie. Rok wcześniej eksport brytyjskiego sektora LCRE wyniósł 4,75 mld funtów.

Brytyjski sektor LCRE notował w ostatnich latach deficyt handlowy, jego import w 2015 r. sięgnął 4,67 mld funtów, a rok wcześniej wyniósł 5,89 mld funtów.

Link do raportu pt. Carbon and Renewable Energy Economy Survey. 

red. gramwzielone.pl