ME organizuje platformę Clean Energy Hub

ME organizuje platformę Clean Energy Hub
Wiceminister energii Michał Kurtyka. Fot. Ministerstwo Energii

Wiceminister energii Michał Kurtyka zapowiedział, że Ministerstwo Energii utworzy platformę o nazwie Clean Energy Hub, której celem będzie przyspieszenie rozwoju polskich innowacyjnych technologii w energetyce i ułatwienie ich komercjalizacji.

Chcemy nie tylko przyspieszyć tworzenie polskich innowacyjnych technologii, ale również zorganizować platformę ich łatwiejszego wdrażania w dużych podmiotach sektora energii w Polsce – powiedział wiceminister energii Michał Kurtyka podczas wczorajszej konferencji Business Energy Mixer.

Jak informuje resort energii, wiceminister Kurtyka zwrócił uwagę, że transformacja polskiej energetyki i jej rozwój w kierunku nowoczesnych technologii to wyzwanie o charakterze strategicznym m.in. z powodu trudnych uwarunkowań technicznych krajowych mocy wytwórczych i przesyłowych. – Nasza nowa inicjatywa Clean Energy Hub ma wspierać rozwój polskiego sektora energetycznego i przyczyniać się w ten sposób do rozwoju nowych technologii – dodał.

REKLAMA

Projekt Clean Energy Hub ma bazować na wsparciu udzielanym przez firmy polskie, ale także zagraniczne.

REKLAMA

To praktyczny przykład tego, jak powinny wyglądać rozwiązania publiczne przyjazne przedsiębiorcom. Stawiamy na rozwój innowacji, podnoszenie kwalifikacji przedsiębiorców, zwiększamy ich szanse na rozwój, otwierając im rynki zagraniczne oraz uzyskując efekt skali – ocenił wiceminister Kurtyka

Michał Kurtyka zapewniał, że cel Ministerstwa Energii to kompleksowe wsparcie innowacyjnych technologii energetycznych: od technologicznego, po marketingowe i biznesowe. – Naszym celem jest nie tylko przyspieszenie prac związanych z tymi technologiami, ale też zorganizowanie platformy, która przyczyni się do ich łatwiejszego wdrażania w dużych podmiotach sektora energii w Polsce, a także promocji za granicą – podkreślił. 

Wyliczał ponadto, że szansę na udział w projekcie mają inicjatywy z zakresu elektromobilności, technologii niskoemisyjnych, czystych technologii węglowych, energii z recyklingu, inteligentnej urbanizacji czy energii ze źródeł odnawialnych.

Program Clean Energy Hub ma ruszyć już w nadchodzącym roku. 

red. gramwzielone.pl