Aukcja OZE zostanie dokończona mimo problemów

Aukcja OZE zostanie dokończona mimo problemów
Fot. Andrzej Błaszczak, wikimedia cc-by-sa-4.0

Wszystkie cztery sesje pierwszej aukcji OZE zostaną przeprowadzone zgodnie z planem, a o ewentualnym unieważnieniu aukcji z powodów technicznych Prezes URE będzie rozstrzygał w styczniu wynika z nieoficjalnych informacji, do których dotarł Obserwator Legislacji Energetycznej portalu WysokieNapiecie.pl.

W trakcie pierwszej w historii aukcji OZE nie udało się uniknąć problemów technicznych. Zainteresowani startem w aukcji inwestorzy nie byli w stanie bez problemów się zalogować. Najprawdopodobniej to efekt przeciążenia serwera Internetowej Platformy Aukcyjnej (IPA).

Mimo wszystko inwestorzy powinni starać się zalogować, bo nie jest pewne, czy problemy okażą się na tyle istotne, by były podstawą unieważnienia aukcji. Z informacji Obserwator Legislacji Energetycznej portalu WysokieNapiecie.pl wynika, że w systemie zarejestrowano skutecznie złożone oferty.

REKLAMA

Teoretycznie wystarczą trzy oferty w każdym koszyku aukcyjnym, by można było rozstrzygnąć aukcję. Jednak, zgodnie z ustawą o OZE, Prezes URE może unieważnić aukcję w sytuacji, gdy „przyczyn technicznych aukcja nie może zostać przeprowadzona”.

REKLAMA

Natomiast zgodnie z regulaminem aukcji, jako przyczyny techniczne powodujące konieczność jej unieważnienia kwalifikuje się awarie, „będące skutkiem problemów technicznych leżących po stronie URE, w wyniku których:

  1. Aukcja nie może zostać rozpoczęta lub zakończona w terminie, określonym w ogłoszeniu o Aukcji;
  2. dostęp do IPA nie był możliwy przez co najmniej 15 godzin podczas trwania Sesji aukcji;
  3. nastąpiła przerwa w dostępie do IPA w trakcie ostatnich 90 minut trwania Sesji aukcji lub
  4. prezes URE powziął uzasadnione wątpliwości odnośnie bezpieczeństwa i prawidłowości przebiegu Sesji aukcji.

W takiej sytuacji Prezes URE na swojej stronie internetowej powinien podać do publicznej wiadomości informację o wystąpieniu awarii, w wyniku której dostęp do IPA nie jest możliwy dłużej niż przez 1 godzinę podczas trwania Sesji aukcji, a także informację o jej usunięciu. Do 16:30, a więc na pół godziny przed zamknięciem ostatniej sesji, taka informacja nie została opublikowana.

To oznacza, że o ewentualnym unieważnieniu aukcji Prezes URE rozstrzygnie dopiero po zapoznaniu się ze szczegółami i ewentualnymi skargami potencjalnych inwestorów na początku stycznia 2017 roku.

WysokieNapiecie.pl