PAS: Bulwersująca wypowiedź ministra zdrowia

PAS: Bulwersująca wypowiedź ministra zdrowia
Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł. Fot. Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, flickr cc

Polski Alarm Smogowy wystosował list do ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła w związku z jego wypowiedzią bagatelizującą problem notowanego w Polsce nadmiernego zanieczyszczenia powietrza, zagrażającego zdrowiu i życiu obywateli naszego kraju.

Polski Alarm Smogowy w liście wystosowanym do ministra zdrowia informuje, że jest zaniepokojony opinią wygłoszoną przez niego wczoraj na antenie radia Tok FM, w której odnosząc się do problemu zanieczyszczenia powietrza powiedział: „Nie ma w tej chwili żadnego powodu do paniki. Lubimy mówić o zagrożeniach troszkę bardziej teoretycznych, w sytuacji, kiedy styl życia, jaki przyjmujemy, jest wielokrotnie bardziej szkodliwy”.

PAS przypomina, że według szacunków Europejskiej Agencji Środowiska zanieczyszczenie powietrza w Polsce przyczynia się do przedwczesnej śmierci około 45 tysięcy mieszkańców naszego kraju, a statystyczny obywatel Polski żyje krócej aż o 9 miesięcy tylko dlatego, że oddycha zanieczyszczonym powietrzem.

REKLAMA
REKLAMA

W świetle tych informacji wypowiedź, w której uznaje Pan zanieczyszczenia powietrza jako „teoretyczne zagrożenie” jest dla nas całkowicie niezrozumiała. Taka wypowiedź podważa działania administracji państwowej i samorządowej, organizacji społecznych oraz środowisk naukowych włożone w  edukację społeczną w zakresie negatywnych skutków zdrowotnych zanieczyszczenia powietrza – pisze w liście do ministra zdrowia Andrzej Guła, lider Polskiego Alarmu Smogowego.

PAS przypomina, że kilka miesięcy temu Ministerstwo Zdrowia, słowami  podsekretarza stanu Piotra Warczyńskiego, wypowiedziało się w raporcie UN Global Compact: „Szacunki WHO wskazują, że w Polsce z powodu chorób związanych z wysoką emisją zanieczyszczeń powietrza umiera rocznie nawet 45 tys. osób. To ponad 15 razy więcej niż śmiertelnych ofiar wypadków drogowych w Polsce, których w 2015 r. było 2938. Europejska Agencja Środowiska wskazuje, że jakość powietrza w dalszym ciągu stanowi bardzo ważne zagadnienie w sferze zdrowia publicznego, gospodarki i środowiska”.

– Widzimy więc, że Ministerstwo Zdrowia, którym Pan kieruje, doskonale zdaje sobie sprawę z powagi zagrożenia zdrowotnego, jakim jest zanieczyszczenie powietrza w Polsce. W związku z tym pytamy: czy w ostatnich miesiącach stanowisko Ministerstwa Zdrowia uległo zmianie, czy też Pana wypowiedź była jedynie przykładem niefortunnego użycia słów? – czytamy w liście skierowanym przez PAS do Konstantego Radziwiłła. 

red. gramwzielone.pl