M. Morawiecki zapowiada program „Czyste powietrze”

M. Morawiecki zapowiada program „Czyste powietrze”
Fot. Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, flickr cc

Wicepremier Mateuszu Morawiecki nakreślił wczoraj plany rządu mające na celu walkę ze smogiem. Rządowe działania mają zostać zebrane w programie o nazwie „Czyste powietrze”.

W ostatnich dniach w wielu polskich miastach stężenia szkodliwych pyłów w powietrzu znacznie przekraczały dopuszczalne normy, co było efektem tzw. niskiej emisji wynikającej głównie z praktyki polegającej na użytkowaniu domowych pieców węglowych.

Na początku tego tygodnia premier Beata Szydło zapewniła, że rząd podejmie działania zmierzające do poprawy jakości powietrza.

REKLAMA

– Najbliższe posiedzenie Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów (KERM) będzie poświęcone kwestii czystości powietrza. KERM wypracował rekomendacje w tej kwestii istotnej dla bezpieczeństwa polskich obywateli. W najbliższym czasie poinformuję, jakie konkretne działania podejmie rząd – zapowiedziała premier Beata Szydło.

Wczoraj wicepremier Morawiecki przedstawił kierunki działań w walce z niską emisją, zapewniając, że rząd przygotował „kilkanaście bardzo ciekawych propozycji”.

REKLAMA

Chodzi m.in. o stworzenie zachęt finansowych do wymiany kotłów, zmian w zakresie norm ich jakości czy realizację programów termomodernizacji. Zachęty finansowe, które mają skłonić do wymiany źródeł ogrzewania na bardziej ekologiczne, ma oferować Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Wicepremier Morawiecki zapowiedział ponadto, że rząd wdroży specjalny program o nazwie „Czyste powietrze”.

Jakość sprzedawanych pieców ma poprawić rozporządzenie przygotowane przez Ministerstwo Energii, zgodnie z którym od przyszłego roku nie będzie można sprzedawać pieców niespełniających najwyższej, piątej klasy parametrów emisyjnych. 

Ponadto ME zapowiedziało skierowanie do konsultacji propozycji przepisów dotyczących kontrolowania i informowania o jakości paliw wykorzystywanych w domowych piecach węglowych.

Temat walki ze smogiem ma być dyskutowany na posiedzeniu rządu w najbliższy wtorek. 

red. gramwzielone.pl