Rząd zapowiada dopłaty do 80 proc. na wymianę pieców węglowych

Rząd zapowiada dopłaty do 80 proc. na wymianę pieców węglowych
Wiceminister rozwoju Jadwiga Emilewicz. Fot. MM Conferences / Europower

Jednym z głównych tematów dzisiejszego posiedzenia Rady Ministrów ma być walka ze smogiem. Wśród rządowych pomysłów jest dofinansowanie do wymiany tanich pieców węglowych na bardziej ekologiczne źródła ogrzewania.

Wiceminister rozwoju Jadwiga Emilewicz zapowiedziała dzisiaj na antenie TVP Info, że rząd rozważa wdrożenie programu dofinansowania do wymiany pieców węglowych na bardziej ekologiczne źródła ogrzewania. Dofinansowanie ma sięgać nawet 80 proc. kosztów inwestycji.

Zakładamy, że wsparcie dla tych, którzy będą chcieli wymienić piece, musi być dla najuboższych; można liczyć nawet do 80 proc. przy wcześniejszej termomodernizacji – zapewniła podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju.

REKLAMA

W ten sposób rząd chce zachęcić do wymiany tanich pieców węglowych, tzw. kopciuchów, których liczbę w Polsce resort rozwoju szacuje na około 5,5 mln.

TVP Info podaje, że koszt takich pieców to 1,2 tys. zł, podczas gdy pieców 5. klasy, których wykorzystanie chce promować rząd, to około 6-8 tys. zł.

REKLAMA

Rozporządzenie promujące wykorzystanie bardziej ekologicznych pieców Ministerstwo Rozwoju chce wdrożyć jeszcze przed kolejnym sezonem grzewczym.

Na dzisiejszym posiedzeniu rząd ma dyskutować propozycje działań mających na celu walkę ze smogiem, których przyjęcie rekomenduje Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów i które mają zostać zawarte w rządowym programie o nazwie „Czyste powietrze”.

Dotychczas dofinansowanie do wymiany pieców węglowych w wysokości nawet do 100 proc. było oferowane z programu Kawka realizowanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Ten program został jednak wygaszony przez obecne władze NFOŚiGW, które mają zaproponować nową ofertę w tym zakresie, finansowaną ze środków krajowych m.in. w ramach programu Region.

Narodowy Fundusz zarządza też unijnymi środkami z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, z których część można przeznaczyć na inwestycje m.in. w rozbudowę cieci ciepłowniczych.

Programy preferencyjnego finansowania inwestycji w ekologiczne źródła ogrzewania wdrażają też poszczególne wojewódzkie fundusze ochrony środowiska. 

red. gramwzielone.pl