MAE: niepewność uderza w inwestorów na polskim rynku OZE

MAE: niepewność uderza w inwestorów na polskim rynku OZE
Dyrektor wykonawczy Międzynarodowej Agencji Energetycznej dr Fatih Birol. Fot. MAE

Międzynarodowa Agencja Energetyczna (MAE) opublikowała raport na temat sektora energetycznego w Polsce, w którym wzywa polski rząd do transformacji naszego sektora energetycznego w kierunku czystych technologii.

Nowa strategia energetyczna Polski powinna skierować kraj na ścieżkę „czystszego” systemu energetycznego, jednocześnie umacniając bezpieczeństwo energetyczne (…). Nadchodząca strategia energetyczna powinna preferować długoterminowe bezpieczeństwo, kładąc silny nacisk na redukcję emisji gazów cieplarnianych, zwiększenie efektywności energetycznej i dekarbonizację systemu transportowego – komentuje Międzynarodowa Agencja Energetyczna w raporcie pt. Energy Policies of IEA Countries: Poland 2016 Review.

Szef MAE, dr Fatih Birol, ocenił, że transformacja polskiej energetyki w kierunku niskoemisyjności będzie wymagać znaczących inwestycji w czyste technologie, do których zaliczył źródła odnawialne, ale także energetykę jądrową.

REKLAMA
REKLAMA

MAE wskazuje także na potrzebę budowy interkonektorów z krajami sąsiednimi, bez których Polska – zdaniem Agencji – może mieć problem z zaspokojeniem swojego zapotrzebowania na energię.

Odnosząc się do sytuacji na polskim rynku odnawialnych źródeł energii dr Fatih Birol podkreślił niepewność, która uderza w inwestorów, a która wynika z ostatnich zmian w regulacjach dla polskiego sektora OZE. – Przyszłość odnawialnych źródeł energii w Polsce wygląda niepewnie – ocenił szef MAE.

Raport MAE pt. Energy Policies of IEA Countries: Poland 2016 Review jest dostępny pod tym linkiem.

red. gramwzielone.pl