Rząd zawiesił plan budowy elektrowni jądrowej

Rząd zawiesił plan budowy elektrowni jądrowej
Minister energii Krzysztof Tchórzewski. Fot. TVP Info

Taką informację przekazał wczoraj w rozmowie z RMF FM minister energii Krzysztof Tchórzewski. Resort energii zapewnia jednak, że nie kończy „działań przygotowawczych”, które rozpoczął poprzedni rząd, gdyż „mogą one zostać wykorzystane do budowy każdego typu bloku energetycznego”.

W rozmowie z RMF FM minister energii przyznał, że ME dostrzega problemy towarzyszące budowie elektrowni jądrowej w Wielkiej Brytanii czy w Finlandii. W pierwszym przypadku rozpoczęcie inwestycji jest opóźniane i towarzyszą jej kontrowersje dotyczące m.in. zaangażowania się w ten projekt Chińczyków, bez których niemożliwe mogłoby okazać się dopięcie finansowania. Natomiast budowie elektrowni jądrowej w Finlandii towarzyszą kolejne, wieloletnie opóźnienia.

W ubiegłym tygodniu szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Henryk Kowalczyk informując o pracach nad rządową Strategią na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju zasygnalizował, że budowa elektrowni jądrowej jest jedną z najważniejszych kwestii spornych w rządzie.

REKLAMA

Ostatnio chęć powrotu do rozpoczętego przez poprzedni rząd projektu jądrowego sygnalizowało Ministerstwo Energii, m.in. publikując wyniki badania opinii publicznej, z którego miało wynikać, że poparcie dla tej inwestycji rośnie.

REKLAMA

Urzędnicy Ministerstwa Energii jednak nie zadeklarowali dotąd jednoznacznie, czy chcą kontynuować program mający skutkować budową pierwszej polskiej elektrowni jądrowej i kiedy miałaby ona powstać. 

PAP przypomina, że kilka miesięcy temu Ministerstwo Energii zapowiedziało, że w pierwszym kwartale 2017 r. przedstawi założenia, model finansowania i postępowania przetargowego dla polskiej elektrowni jądrowej. 

Projekt budowy pierwszej polskiej elektrowni jądrowej kosztował do tej pory około 200 mln zł.

red. gramwzielone.pl