Plany ME: nowoczesne górnictwo, czysty węgiel i polski samochód elektryczny

Plany ME: nowoczesne górnictwo, czysty węgiel i polski samochód elektryczny
Fot. Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, flickr cc

Podczas wczorajszej konferencji, w której wzięła udział premier Beata Szydło i minister energii Krzysztof Tchórzewski, szef ME przedstawił plany kierowanego przez niego resortu. Zaliczył do nich budowę „nowoczesnego górnictwa”, realizację pierwszej elektrowni pracującej w oparciu o „czysty węgiel” czy budowę polskiego samochodu elektrycznego, a także wprowadzenie taniej nocnej taryfy na energię elektryczną w celu ogrzewania domów.

Wczoraj premier Beata Szydło zapewniła, że „górnictwo ma być mocną gałęzią polskiej gospodarki” i ma być „oparte o nowoczesne technologie oraz ma dawać miejsca pracy i bezpieczeństwo dla Śląska i dla rozwoju energetycznego Polski”.

Premier uznała, że dotychczasowe działania Ministerstwa Energii w zakresie restrukturyzacji górnictwa „przynoszą dobre rezultaty”.

REKLAMA

Umówiliśmy się z panem ministrem Tchórzewskim, że do końca tego roku, te podstawowe reformy zostaną zakończone i rok 2018 to już będzie rok, w którym zacznie się rozwijać nowoczesne polskie górnictwo. Będziemy szukać nowych rozwiązań. Mamy również ambitne plany dotyczące zgazowania węgla – powiedziała wczoraj premier.

Rząd zapewnił wczoraj, że współpraca z instytutami badawczymi, naukowymi i uczelniami „ma dać podstawy do tego, by od 2018 roku można było realizować ambitne plany rozwoju nowoczesnego polskiego górnictwa”.

Czysty węgiel

Premier Beata Szydło zapewniła, że mamy również do czynienia z „początkiem inwestycji w energetyce”.

Minister Tchórzewski poinformował, że w planach ME jest budowa pierwszej w Europie elektrowni w technologii tzw. czystego węgla, która miałaby powstać przy kopalni Bogdanka.

Chcemy udowodnić, że emisyjne problemy mogą być pokonane korzystając także z technologii węgla kamiennego. W moim przekonaniu jest to program, który może się udać – zapewnił.

REKLAMA

Minister energii zapowiedział wdrożenie ustawy o rynku mocy, która ma pomóc w realizacji nowych inwestycji w energetyce. Ma temu sprzyjać również zgoda Ministerstwa Finansów na wypłatę mniejszych dywidend przez państwowe koncerny energetyczne.

Elektromobilność

Minister Tchórzewski zapewnił, że celem ME jest zwiększenie zużycia energii elektrycznej w okresie, gdy tradycyjnie nie jest ona zużywana, czyli w okresie nocnym. – Stąd duży nacisk na program elektromobilności – mówił wczoraj minister energii.

W tym kontekście wspomniał o planie budowy 6 tys. – jak określił „normalnych” – punktów ładowania samochodów elektrycznych i 400 szybkich ładowarek do roku 2020. – Chcemy wyprzedzić niektóre państwa w tej dziedzinie – zapewnił minister Tchórzewski.

Szef ME zadeklarował też działania zmierzające do uruchomienia produkcji w naszym kraju małego, miejskiego samochodu elektrycznego. Zapowiedział rozpoczęcie „działań inspirujących”, które mają zachęcić przedsiębiorców do realizacji tego przedsięwzięcia.

Tanie ogrzewanie prądem

Minister zapowiedział też wdrożenie taniej taryfy na ogrzewanie energią elektryczną w porze nocnej, co ma pomóc w walce z niską emisją, a co wygeneruje także dodatkowy popyt dla polskich elektrowni.

Podczas wczorajszej konferencji prasowej, podczas której podsumowano działania i plany ME, minister Tchórzewski nie wspomniał natomiast o decyzjach w zakresie budowy elektrowni jądrowej, ani o planach resortu energii w zakresie rozwoju OZE. 

red. gramwzielone.pl