Powstał „masterplan" oświetlenia Jaworzna

Powstał „masterplan" oświetlenia Jaworzna
Fot. Gramwzielone.pl (C)

Tauron Dystrybucja we współpracy z Jaworznem przygotował kompleksowy projekt masterplanu oświetlenia dla Jaworzna. To swego rodzaju mapa drogowa rozwoju oświetlenia w mieście.

Jak informuje Tauron, podstawą stworzenia masterplanu było wykonanie inwentaryzacji istniejącego stanu oświetlenia ulicznego, oświetlenia parków, zieleni oraz iluminacji charakterystycznych obiektów architektonicznych Jaworzna. Masterplan w pierwszej kolejności zakłada uporządkowanie struktury oświetlenia w całym mieście, a także nadanie mu swoistego charakteru i klimatu poprzez odpowiednie oświetlenie detali miejskiej architektury.

Jako firma dostarczająca energię elektryczną promujemy takie rozwiązania, które w kompleksowy sposób podchodzą do myślenia o oświetleniu ulicznym i iluminacyjnym. Oświetlenie miejskie powinno być nie tylko funkcjonalne, efektywne kosztowo, ale powinno też służyć budowie spójnego i wyrazistego wizerunku miast, dzielnic i pojedynczych obiektów – mówi Jerzy Topolski, wiceprezes Tauron Dystrybucja.

REKLAMA

Przekazanie opracowania nastąpiło 27 stycznia, po niecałym roku od rozpoczęcia prac nad jego stworzeniem. Masterplan ma stać się obowiązkowym dokumentem, który określa wytyczne dla przyszłych działań w zakresie opracowania kolejnych dokumentacji projektowych, modernizacji i wdrażaniu nowego oświetlenia w strukturze miasta.

REKLAMA

Tauron zapewnia, że korzyści płynące z wdrożenia planu oświetleniowego to stworzenie atrakcyjnego i reprezentacyjnego wieczornego wizerunku miasta, nadanie indywidualnego charakteru miejskiej zabudowie. Dzięki wprowadzaniu nowego oświetlenia zwiększy się bezpieczeństwo i komfort mieszkańców. Mowa zarówno o pieszych, którzy po zmroku przemieszczają się lub spacerują ulicami, jak i kierowcach poruszających się po dobrze oświetlonych drogach.

Duże zmiany mają objąć także oświetlenie parkowe oraz eliminowanie z przestrzeni miejskiej tak zwanych „szarych obszarów” miasta.

Masterplan zawiera szczegółowe zalecenia dla projektantów oświetlenia, które określają wartości luminancji i natężenia światła, zakres dozwolonych temperatur barwowych czy też uwarunkowania ekologiczne zapobiegające m.in. „zanieczyszczeniu nieba światłem”.

Stworzenie kompleksowego projektu oświetlenia, to kolejny przykład efektywnej współpracy Taurona z Jaworznem – miastem tym istotniejszym dla Grupy, że powstaje tu jej flagowa inwestycja, czyli blok 910 w Elektrowni Jaworzno – podkreśla Jarosław Broda, wiceprezes zarządu ds. zarządzania majątkiem i rozwoju Tauron Polska Energia.

red. gramwzielone.pl