UE na drodze do realizacji celu OZE na 2020 r. Trzy kraje w tyle

UE na drodze do realizacji celu OZE na 2020 r. Trzy kraje w tyle
Fot. tiseb, flickr cc

Unia Europejska jest na drodze do zrealizowania celu udziału odnawialnych źródeł energii w unijnym miksie energii na rok 2020 – tak wynika z inforamcji od Komisji Europejskiej, na które powołał się Reuters.

Zgodnie z celami unijnego pakietu klimatyczno-energetycznego, udział OZE w finalnej konsumpcji energii  do 2020 r. w Unii Europejskiej powinien wzrosnąć do 20 proc. Przy czym dla każdego kraju wyznaczono indywidualne cele. Dla Polski cel to 15 proc.

Bruksela informuje, że w 2015 r. osiągnięto udział OZE w unijnym miksie energii na poziomie 16,4 proc., a dzięki wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii Unia Europejska miała zmniejszyć w tym samym roku koszty związane z importem paliw kopalnych aż o 16 mld euro.

REKLAMA
REKLAMA

Reuters powołuje się na raport przygotowany przez Komisję Europejską, z którego ma wynikać, że w tyle w realizacji krajowego celu OZE na rok 2020 są Wielka Brytania, Irlandia i Luksemburg. KE dodaje, że zwiększyć wysiłki w tym zakresie powinny również Francja i Holandia.

W przeciwieństwie do obligatoryjnych celów, które Unia Europejska wyznaczyła na rok 2020 dla wszystkich krajów UE, cel udziału OZE w unijnym miksie energii na rok 2030 ma być obowiązkowy tylko na poziomie unijnym i wynosi 27 proc.

red. gramwzielone.pl