Daniel Obajtek prezesem Energi

Daniel Obajtek prezesem Energi
Daniel Obajtek, prezes Energi. Fot. ARMiR

Kolejna zmiana na stanowisku prezesa Energi. Teraz to stanowisko obejmie Daniel Obajtek, który wcześniej pełnił funkcję m.in. wójta Pcimia, a ostatnio prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Rada Nadzorcza spółki Energa SA powołała w skład zarządu trzech nowych członków. Pełnienie funkcji prezesa zarządu powierzyła Danielowi Obajtkowi, wiceprezesa zarządu ds. finansowych – Jackowi Kościelniakowi, a wiceprezesa ds. operacyjnych – Alicji Barbarze Klimiuk.

W skład Zarządu Energa SA wchodzą również Grzegorz Ksepko, wiceprezes ds. korporacyjnych oraz Mariola Anna Zmudzińska, wiceprezes ds. relacji inwestorskich.

REKLAMA

Jacek Kościelniak pełnił obowiązki prezesa Energi zaledwie od kilku tygodni. Były poseł PiS zastąpił na tym stanowisku odwołanego Dariusza Kaśkowa, który z kolei objął funkcję prezesa Energi po ostatnich wyborach parlamentarnych.

Daniel Obajtek do tej pory pełnił funkcję prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, a wcześniej także m.in. radnego i wójta Pcimia. Nowy prezes Energi to absolwent Wyższej Szkoły Ochrony Środowiska w Radomiu.

REKLAMA

Jak informuje Newsweek, Danielowi Obajtkowi stawiano zarzuty przyjęcia łapówki w wysokości 50 tys. zł, a także wyłudzenia 800 tys. zł od firmy Elektroplast, w której pracował i którą miał narazić na dwukrotnie wyższe straty.

Obecny prezes Energi był jednak broniony m.in. przez obecnego ministra nauki i szkolnictwa wyższego Jarosława Gowina i innych polityków związanych z PiS. W sprawie nowego prezesa Energi nie zapadł jak do tej pory żaden prawomocny wyrok, co uniemożliwiłoby mu pełnienie obecnej funkcji.

Grupa Energa jest jedną z czterech największych grup energetycznych w Polsce, z wiodącą pozycją na polskim rynku pod względem udziału energii elektrycznej pochodzącej ze źródeł odnawialnych w produkcji własnej. Podstawowa działalność Grupy obejmuje dystrybucję, wytwarzanie oraz obrót energią elektryczną. Dostarcza i sprzedaje prąd 2,9 mln klientów, zarówno gospodarstwom domowym, jak i przedsiębiorcom.

Grupa Energa jest trzecim największym zintegrowanym operatorem systemu dystrybucyjnego (OSD) w Polsce pod względem wolumenu dostarczanej energii. Sieć dystrybucyjna składa się z linii energetycznych o łącznej długości ponad 184 tys. km i obejmuje swoim zasięgiem obszar blisko 75 tys. km2, co stanowi ok. 24 proc. powierzchni kraju.

red. gramwzielone.pl