Zakaz montażu magazynów energii w domach w Australii?

Zakaz montażu magazynów energii w domach w Australii?
Magazyn energii Tesla Powerwall. Fot. Tesla

Australia to jeden z najszybciej rozwijających się na świecie rynków domowych magazynów energii. Rozwój australijskiego rynku mogą jednak ograniczyć regulacje zakazujące montażu magazynów energii w domach. Taką informację przekazały ostatnio australijskie media.

Obecnie wielu producentów magazynów energii oferuje urządzenia, które ze względu choćby na gabaryty, standardy bezpieczeństwa i niesprawianie niedogodności domownikom, można montować w domach.

Tymczasem jak informują australijskie media, Australia, w której ogromna liczba mieszkańców produkuje swój własny prąd – coraz częściej gromadzony w domowych magazynach energii – może wprowadzić regulacje zakazujące montażu litowo-jonowych magazynów energii w domach.

REKLAMA

Jak informuje australijski portal Reneweconomy, obecnie około 1,6 mln australijskich gospodarstw domowych, które posiadają własne instalacje fotowoltaiczne, już zainstalowało lub zamierza zainstalować domowe magazyny energii.

Wśród nich jest m.in. obecny australijski premier Malcolm Turnbull, który w swojej prywatnej posiadłości ma domową instalację fotowoltaiczną o mocy 14 kW, a także litowo-jonowy magazyn energii LG Chem o pojemności 14 kWh.

Reneweconomy podaje, że do zakazu montażu podobnych instalacji na terenie domów mogą zmierzać rekomendacje opracowywane przez organizację Standards Australia, której eksperci odpowiadają za przygotowywanie technicznych standardów stosowanych choćby przez australijską branżę elektroenergetyczną.

REKLAMA

W zamian Standards Australia miałaby zaproponować montaż magazynów energii jedynie jako wolnostojących instalacji, co miałoby wynikać z rekomendacji straży pożarnej, a co dodatkowo zwiększyłoby koszty takich inwestycji.

Do informacji o wprowadzeniu rekomendacji zakazujących montażu magazynów litowo-jonowych w domach szybko odniosła się organizacja Standards Australia, najwyraźniej się z nich wycofując.

Jak czytamy w wydanym przedwczoraj oświadczeniu, Standards Australia nie pracuje nad regulacjami, które uniemożliwiłyby montaż w australijskich domach magazynów energii bazujących na bateriach litowo-jonowych.

Jednocześnie Standard Australia potwierdza, że pracuje nad regulacją określoną numerem AS/NZS 5139, która ma wyznaczyć zasady bezpiecznego montażu i stosowania systemów bateryjnych współpracujących z inwerterami, a także zawierać podział systemów magazynowania nie ze względu na zastosowaną technologię gromadzenia energii, ale ze względu na ryzyka związane z ich użytkowaniem.

Standards Australia zapewnia przy tym, że przygotowany projekt regulacji zostanie poddany konsultacjom.

Wcześniej wytyczne nt. montażu domowych magazynów energii wydały inne australijskie instytucje – m.in. Clean Energy Council oraz Energy Storage Council, które nie rekomendowały zakazania montażu litowo-jonowyhc magazynów energii w domach.

red. gramwzielone.pl