Na takim stadionie zagra dzisiaj Legia. OZE i magazyny energii

Na takim stadionie zagra dzisiaj Legia. OZE i magazyny energii
Amsterdam ArenA

Dzisiejszy mecz Legii Warszawa z Ajaxem Amsterdam odbędzie się na stadionie holenderskiego klubu, na którym są wdrażane innowacyjne rozwiązania energetyczne. Energia wykorzystywana na Amsterdam Arena pochodzi już częściowo ze źródeł odnawialnych, a wkrótce jej nadwyżki będą gromadzone w magazynach energii.

Oglądanie meczów czołowej holenderskiej drużyny piłkarskiej wkrótce umożliwi energia, która będzie częściowo magazynowana w instalacji wykonanej przez firmy Nissan i Eaton. Do jej budowy zostaną wykorzystane baterie z elektrycznych samochodów Nissan Leaf.

Na ogromnym stadionie Ajaxu Amsterdam, który może pomieścić ponad 51 tys. widzów, zamontowany zostanie magazyn energii o pojemności 4 MWh, składający się z baterii samochodowych wykorzystywanych wcześniej w elektrycznych Nissanach Leaf.

REKLAMA

Celem magazynu energii będzie zapewnienie backaupu w kryzysowych sytuacjach, w czasie, gdy na stadionie odbywają się wydarzenia sportowe czy kulturalne. Wcześniej do tego celu wykorzystywano generatory diesla.

REKLAMA

Umowa z operatorem magazynu energii została podpisana w grudniu 2016 r. przez spółkę zarządzającą stadionem na okres 10 lat. Inwestycję zrealizowały firmy Nissan, Eaton oraz Mobility House.

– Wkrótce będziemy w stanie gromadzić energię z naszych paneli solarnych i wiatraków, aby wykorzystać ją, kiedy jest potrzebna. W przyszłości Amsterdam Arena będzie pierwszym stadionem na świecie, który nie będzie już wykorzystywać paliw kopalnych – zapewnia Henk Markerink, CEO spółki Amsterdam ArenA.

red. gramwzielone.pl