Polygen ma pomóc gminom w osiągnięciu samowystarczalności energetycznej

Polygen ma pomóc gminom w osiągnięciu samowystarczalności energetycznej
Jakub Miler, dyrektor KIC InnoEnergy w Polsce

Projekt Polygen firmy Rafako S.A., wspierany przez fundusz InnoEnergy, przeszedł pomyślnie studium wykonalności i wchodzi w fazę realizacji. Cel to zbudowanie instalacji, która pozwoli gminom na utylizację odpadów i wykorzystanie ich do celów związanych z pozyskaniem energii elektrycznej oraz ciepła.

Opracowany przez Rafako Polygen to wyspa poligeneracyjna, która ma pomóc gminom w osiągnięciu samodzielności energetyczne – dzięki instalacji, która daje możliwość uzyskania niskoemisyjnej energii elektrycznej oraz ciepła z odpadów, poprzez proces zgazowania.

Jak zapewnia Rafako, unikalność rozwiązania polega na możliwości produkcji gazu w procesie metanizacji, przez co, w odróżnieniu od konkurencyjnych rozwiązań, Polygen może efektywnie pracować przez cały rok. Możliwe jest oddawanie nadwyżki gazu do lokalnej sieci gazowniczej lub znalezienie dla niej innych zastosowań.

REKLAMA

Koncepcja przedsięwzięcia powstała w wyniku współpracy Rafako z gliwicką spółką Exergon specjalizującą się w innowacjach energetycznych. Do konsorcjum dołączyły następnie firmy i instytucje zainteresowane tworzeniem i testowaniem nowej technologii: Tauron Wytwarzanie, EQTEC (Hiszpania), CEA i ATMOSTAT (Francja) oraz Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla z Zabrza.

REKLAMA

Zakończenie projektu wspieranego przez fundusz InnoEnergy planowane jest na rok 2019. Jego wartość wyceniono na 18 mln zł.

Dzięki zaangażowaniu InnoEnergy pozyskaliśmy dla naszego projektu technologię z Francji i Hiszpanii. Jego innowacyjność sprawia, że ma dużą szansę, by stać się jednym z ważniejszych rozwiązań, które mogą zmienić energetykę i jej wpływ na środowisko – komentuje Agnieszka Wasilewska-Semail, prezes zarządu Rafako.

Rafako wycenia wartość tylko europejskiego rynku, dla którego jest adresowany Polygen, na prawie 4 mld euro.

Zarówno samo rozwiązanie Polygen, jak i udział Rafako gwarantuje, że projekt nie zakończy się jedynie symbolicznym wdrożeniem pilotażowym, ale uzyskamy faktyczny produkt, który będzie konkurencyjny na rynku globalnym – komentuje Jakub Miler, dyrektor zarządzający InnoEnergy Poland Plus.

red. gramwzielone.pl