W latach 2014-2016 PPEJ kosztował państwo 5,3 mln zł. Łączne koszty są dużo wyższe

W latach 2014-2016 PPEJ kosztował państwo 5,3 mln zł. Łączne koszty są dużo wyższe
Amio Cajander

Ministerstwo Energii poinformowało, że w latach 2014-16 państwo miało wydać na działania związane z realizacją programu jądrowego ponad 5 mln zł. Całkowite koszty poniesione w związku z realizacją tego programu przez administrację publiczną i powołane do tego celu spółki są jednak znacznie wyższe.

Jak podaje RynekInfrastruktury.pl, powołując się na odpowiedź wiceministra energii Andrzeja Piotrowskiego na interpelację poselską ws. Programu Polskiej Energetyki Jądrowej (PPEJ), instytucje publiczne wydatkowały w latach 2014-2016 ze środków rezerwy celowej, przeznaczanych na jego realizację, kwotę 5,3 mln zł.

Natomiast w odpowiedzi na pytanie o wynagrodzenia zarządu spółki PGE EJ, która odpowiada za budowę pierwszej polskiej elektrowni jądrowej, wiceminister Piotrowski informuje jedynie, że wynagrodzenie obecnego p.o. prezesa zarządu jest około 15 proc. niższe niż jego poprzednika. Obecnie funkcję p.o. prezesa PGE EJ pełni Krzysztof Sadłowski, powołany na to stanowisku w lipcu 2016 r.

REKLAMA

Jak wynika z odpowiedzi na interpelację poselską nr 34893 w sprawie PPEJ, którą pod koniec 2015 r. zgłosił poseł Andrzej Rozenek i której na początku ubiegłego roku udzielił minister energii Krzysztof Tchórzewski, Ministerstwo Gospodarki na działania związane z przygotowaniem i realizacją PPEJ miało wydać do końca 2014 r. około 15 mln złotych, a  Ministerstwo Skarbu Państwa miało nie ponieść żadnych kosztów związanych bezpośrednio z realizacją projektu.

REKLAMA

Całkowite koszty i wydatki związane z funkcjonowaniem spółek PGE Energia Jądrowa S.A. i PGE EJ 1 Sp. z o.o. od momentu powstania do końca września 2015 r. miały natomiast wynieść około 242 mln zł.

Rolą państwa jest stymulowanie inwestycji o charakterze długookresowym, które mają znaczący pozytywny wpływ na całą gospodarkę. Budowa elektrowni jądrowych nie stoi w sprzeczności z budową odnawialnych źródeł energii i działaniami z zakresu efektywności energetycznej, ponieważ polski sektor energetyczny wymaga odbudowy mocy wytwórczych. Poprawa efektywności energetycznej oraz rozwój odnawialnych źródeł energii są komplementarne dla budowy nowych bloków węglowych i jądrowych, jak również nie stanowią dla nich alternatywy w sensie technicznym i ekonomicznym – napisał w odpowiedzi na tą interpelację minister Tchórzewski.

Na razie decyzja ws. ewentualnej budowy pierwszej polskiej elektrowni jądrowej nadal nie została podjęta.

red. gramwzielone.pl