Fortum uruchomiło największy magazyn energii w krajach nordyckich

Fortum uruchomiło największy magazyn energii w krajach nordyckich
Magazyn energii firmy Saft. Fot. Saft

W ramach projektu o nazwie „Batcave” Fortum uruchomiło największy w krajach nordyckich magazyn energii oparty na bateriach litowo-jonowych. Urządzenie zostało zainstalowane w zasilanej biomasą elektrociepłowni w fińskim Järvenpää.

Kontenerowy magazyn energii Batcave o mocy 2 MW dysponuje pojemnością 1 MWh. System składa się z około 6,6 tys. baterii litowo-jonowych i umożliwia regulację mocy czynnej i częstotliwości w ujęciu sekundowym oraz minutowym. Fortum informuje, że nazwa urządzenia pochodzi z języka angielskiego i jest skrótem od frazy „battery cave”. Technologię dostarczyła francuska firma Saft.

 Projekt Batcave stanowi krok naprzód w drodze do budowy gospodarki solarnej, w ramach której kluczową rolę będzie odgrywała produkcja energii ze źródeł odnawialnych i jej magazynowanie. Przyczyni się do zwiększenia elastyczności rynku energii i przyniesie korzyści odbiorcom. Umożliwi również testowanie nowych rozwiązań, pozwalających na optymalne wykorzystanie akumulatorów w połączeniu z innymi elastycznymi sposobami produkcji energii – komentuje Tatu Kulla, Head of Business Development w Fortum.

REKLAMA

Koszty projektu Batcave wyniosły około 1,6 mln euro, przy czym Fortum otrzyma od fińskiego Ministerstwa Rozwoju Relacji Ekonomicznych i Zatrudnienia dofinansowanie w wysokości 30 proc. kosztów inwestycji.

Magazyn energii ma stanowić uzupełnienie badań Fortum w obszarze innowacyjnych rozwiązań energetycznych takich jak zarządzanie popytem czy wirtualne elektrownie.

REKLAMA

W ubiegłym roku Fortum we współpracy z grupą gospodarstw domowych z Finlandii rozpoczęło pilotażowy projekt wirtualnej elektrowni opartej na elastyczności popytu na energię elektryczną. Elektrownia o mocy 100 kW powstała w oparciu o zintegrowany system 70 podgrzewaczy wody zainstalowanych w domach jednorodzinnych. Uzyskana moc będzie oferowana fińskiemu operatorowi sieci elektroenergetycznych Fingrid w celu bilansowania systemu energetycznego.

Uruchomiona przez Fortum wirtualna elektrownia opiera się na zdalnym sterowaniu pracą podgrzewaczy wody. Kiedy w systemie brakuje mocy, Fortum momentalnie przejmuje kontrolę nad podgrzewaczami, co jednak nie wywiera wpływu na ogrzewanie i dostępność ciepłej wody w gospodarstwach domowych. Klienci uczestniczący w projekcie zostali wyposażeni w aplikacje mobilne pozwalające na monitorowanie zużycia energii w czasie rzeczywistym w ich domach. Dokładniejsze informacje na temat konsumpcji energii pozwalają klientom na zmianę nawyków związanych z jej wykorzystaniem i przekładają się na spadek zużycia.

W elektrociepłowni Suomenoja powstaje również jeden z największych w Finlandii magazynów ciepła, który ma magazynować do 800 MWh energii cieplnej. Taka ilość ciepła odpowiada dziennemu zapotrzebowaniu około 13 tys. fińskich gospodarstw domowych. 

Fortum to ponadto jedna z najaktywniejszych europejskich firm na tworzącym się rynku stacji ładowania pojazdów elektrycznych. Projekt mający na celu sprawdzenie możliwości wykorzystania samochodów elektrycznych w celu zapewnienia usługi magazynowania energii fiński koncern testuje w Norwegii. 

red. gramwzielone.pl