Magazyn energii „nowej generacji” od Tesvolt i Samsunga. Żywotność na 30 lat

Magazyn energii „nowej generacji” od Tesvolt i Samsunga. Żywotność na 30 lat
Magazyny energii Tesvolt. Fot. Tesvolt

Niemiecka firma Tesvolt opracowała magazyn energii, który ma się charakteryzować wyjątkowymi parametrami ze względu na zastosowanie w nim nowych ogniw nowej generacji, które dostarczył Samsung.

Nowy magazyn energii Tesvolt zaprezentował po raz pierwszy podczas odbywających się właśnie w Dusseldorfie targów Energy Storage Europe. To efekt współpracy z Samsung SDI, który dostarczył nowe pryzmatyczne, litowo-jonowe ogniwa – zastosowane już m.in. w nowej generacji elektrycznych samochodów BMW, dzięki czemu niemal podwojono ich zasięg.

Jak zapewnia Tesvolt, nowa technologia, opracowana przez Samsung SDI, ma optymalizować proces ładowania nie tylko pomiędzy poszczególnymi ogniwami w pojedynczym module baterii, ale również pomiędzy poszczególnymi modułami baterii.

REKLAMA

Nowe litowe ogniwa od Samsunga otwierają nowe drzwi w przemyśle samochodów elektrycznych. Oprócz BMW również inni producenci chcą się skupić na nowych, pryzmatycznych ogniwach bazujących na technologii NMC, które ze względu na ich wyjątkowo wysoką gęstość energii mogą podwoić zasięg elektrycznych samochodów. Połączyliśmy te ogniwa z naszym systemem zarządzania bateriami, aby zapewnić aktywne balansowanie pomiędzy wszystkimi ogniwami, nawet w przypadku różnych modułów baterii. To pozwala nam osiągnąć wyjątkowo wysoką wydajność baterii na poziomie 98 proc. i żywotność wynoszącą około 30 lat – komentuje Simon Schandert z Tesvolt.

Dłuższą żywotność ma zapewnić system zarządzania Tesvolt monitorujący stan każdego ogniwa, a ponadto w tym celu zastosowano ceramiczną obudowę ogniw, która ma spowolnić proces ich degradacji.

REKLAMA

Tesvolt podaje, że nowy magazyn energii ma umożliwiać wykonanie przynajmniej 6 tys. pełnych cykli ładowania przy DoD (depth of discharge) na poziomie 100 proc., co umożliwia wykorzystanie całej dostępnej pojemności baterii.

Dodatkową zaletą magazynu energii Tesvolt ma być możliwość wymiany poszczególnych baterii w późniejszych latach, a także rozbudowanie go w dowolnym czasie. Jak informuje niemiecka firma, w przypadku innych dostępnych na rynku magazynów energii, można to wykonać tylko w okresie około roku od uruchomienia.

Nowy magazyn energii Tesvolt ma działać zarówno w środowisku 48 V jak i 1000 V. System jest już dostępny w wersji 48 V, w wariancie pojemności rozpoczynających się od 4,8 kWh, a na razie można go zastosować w połączeniu z inwerterami SMA Sunny Island. Wariant 100 V ma trafić na rynek w czerwcu br.

Waga modułu o pojemności 4,8 kWh wynosi 36 kg, a jego rozmiary to 163x490x480 mm. 

Tesvolt zapewnia gwarancję na 10 lat, która dotyczy zarówno określonej liczby cykli ładowania jak i wydajności baterii. 

red. gramwzielone.pl