Veolia uruchomi zakład recyklingu modułów PV

Veolia uruchomi zakład recyklingu modułów PV
Fot. PV Cycle

Francuski koncern poinformował o budowie pierwszego we Francji zakładu, w którym recyklingowi będą poddawane zużyte moduły fotowoltaiczne. To efekt współpracy z organizacją PV Cycle, która zajmuje się recyklingiem starych modułów.

Zakład ma powstać w miejscowości Rousset w prowincji Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże. Veolia chce odzyskiwać w nim ze zużytych modułów fotowoltaicznych rocznie około 1,4 tys. ton materiałów, a następnie 4 tys. ton od roku 2021, które zostaną następnie wykorzystane w różnych gałęziach przemysłu.

Podaż modułów wymagających recyklingu w Europie może się znacząco zwiększać zwłaszcza w przyszłej dekadzie, gdy demontowane będą instalacje realizowane w okresie boomu inwestycyjnego, który miał miejsce m.in. w Niemczech, Włoszech, Hiszpanii czy Czechach pod koniec pierwszej i na początku drugiej dekady b. wieku.

REKLAMA

Tylko we Francji działają obecnie elektrownie fotowoltaiczne o mocy ponad 6,8 GW, co – jak wylicza Veolia – oznacza 55 tys. modułów fotowoltaicznych, które za około 10-20 lat będzie trzeba zutylizować.

Recyklingiem modułów fotowoltaicznych w Europie zajmuje się stowarzyszenie PVCycle, które w ubiegłym roku informowało, że udaje się mu przetworzyć już 96 proc. materiałów ze zużytych lub zniszczonych krystalicznych modułów fotowoltaicznych. 

REKLAMA

Przeciętna wartość recyklingu w przypadku modułów krzemowych wynosi 90 proc., a w przypadku pozostałych modułów wykorzystujących inne surowce – nawet 97 proc. PV CYCLE zajmuje się bowiem także recyklingiem modułów cienkowarstwowych w technologiach CdTe czy CIGS, a także modułów organicznych, które stanowią jednak póki co na rynku PV margines.

Najpopularniejsze na rynku moduły krzemowe stanowią aż 80,8 proc. modułów, które poddał recyklingowi PV CYCLE. 14,5 proc. to moduły CIGS i CIS, a 2,6 proc. to moduły CdTe.

Od 2010 r. do stycznia ubiegłego roku PV CYCLE przetworzył ponad 13,4 tys. ton modułów fotowoltaicznych, z czego 7,66 tys. ton w Niemczech.

Konieczność zebrania i recyklingu zużytych modułów fotowoltaicznych nakłada na ich producentów i importerów unijna dyrektywa WEEE. 

red. gramwzielone.pl