WiseEuropa: ceny gazu w dół, energia elektryczna bez zmian

WiseEuropa: ceny gazu w dół, energia elektryczna bez zmian
Fot. Nayuki, flickr cc

Po kilku miesiącach wzrostu cen energii, w lutym nastąpiła ich stabilizacja. W ujęciu rok do roku nośniki energii zdrożały jednak o 5,8 proc. Największą zmianę cen miesiąc do miesiąca odnotowano w przypadku gazu, za który konsumenci zapłacili prawie o 1 proc. mniej niż w styczniu. Minimalnie spadły również ceny energii cieplnej. Nieznacznie wzrosły ceny paliw stałych oraz paliw transportowych, ceny energii elektrycznej pozostały natomiast bez zmian informuje WiseEuropa.

Analitycy WiseEuropa w publikowanym cyklicznie Monitorze Cen Energii oceniają, że najbardziej istotną zmianą w lutym był spadek cen gazu – o 0,9 proc., co jest efektem nowych taryf wprowadzonych przez URE dla PGNiG, które obowiązują od drugiej połowy lutego do końca marca bieżącego roku.

W tym miesiącu Urząd Regulacji Energetyki zatwierdził kolejną zmianę w taryfach gazowych, w związku z którą należy spodziewać się podwyżki cen błękitnego paliwa od kwietnia bieżącego roku. W lutym cena gazu była o 3,2 proc. niższa w porównaniu do analogicznego okresu zeszłego roku.

REKLAMA

WiseEuropa informuje ponadto, że w ubiegłym miesiącu nastąpił niewielki spadek cen energii cieplnej – o 0,2 proc. Podrożały natomiast paliwa stałe opałowe oraz paliwa transportowe, odpowiednio o 0,5 proc. i 0,3 proc. Ceny na stacjach paliw rosły systematycznie od kilku miesięcy, w lutym kierowcy musieli zapłacić za nie o 21 proc. więcej niż rok temu.

REKLAMA

Analitycy think-tanku podkreślają, że początek nowego roku przyniósł nowe dane dotyczące struktury zapotrzebowania polskich gospodarstw domowych na nośniki energii. Największa zmiana dotyczy paliw transportowych, których udział w całkowitych wydatkach na energię wzrósł o 5 p.p., a także ciepła sieciowego (spadek udziału o 3 p.p.)

W Monitorze Cen Energii czytamy, że podobnie jak w Polsce, w innych krajach Unii Europejskiej również nie odnotowano istotnych zmian w cenach energii. Średnio w UE ceny nośników energii spadły o 0,12 proc. w ujęciu miesiąc do miesiąca. We Włoszech energia zdrożała o 0,8 proc., w Niemczech o 0,2 proc., a we Francji o 0,02 proc.

W ujęciu rocznym nośniki energii kupowane przez mieszkańców Unii Europejskiej zdrożały średnio o 8 proc. Najbardziej zmianę odczuli konsumenci we Francji, gdzie ceny energii od lutego 2015 r. wrosły o 11 proc. Najwolniej ceny rosły natomiast we Włoszech (+5 proc. r/r).

red. gramwzielone.pl