Fraunhofer ISE: nowy rekord sprawności ogniwa w technologii three-junction

Naukowcy z niemieckiego instytutu Fraunhofer ISE poprawili własny rekord sprawności krystalicznego ogniwa fotowoltaicznego w technologii wielozłączowej (ang. multijunction). Nowy rekord to 31,3 proc.

Trójzłączowe ogniwo, w przypadku którego osiągnięto nowy rekord sprawności, składa się z warstw GaInP, GaAs oraz warstwy krzemowej. Frauhofer ISE nie podaje w komunikacie rozmiaru ogniwa, w przypadku którego stwierdzono rekordowy wynik.

Poprzedni rekord, ustanowiony również przez Fraunhofer ISE we współpracy z austriacką firmą EVG, wynosił 30,2 proc. i został zgłoszony w listopadzie ubiegłego roku. Powierzchnia ogniwa wyniosła 4 cm2.

REKLAMA
REKLAMA

W ubiegłym roku rekord sprawności ogniwa w technologii czterozłączowej na poziomie 34,5 proc. osiągnęli australijscy naukowcy z University of New South Wales. W tym wypadku zwraca uwagę relatywnie duża powierzchnia rekordowego ogniwa, która wyniosła 28 cm2.

Z kolei w grudniu 2014 r. francuska firma Soitec ogłosiła kolejny rekord sprawności próbki czterozłączowego, skoncentrowanego ogniwa fotowoltaicznego z zastosowaniem soczewek Fresnela na poziomie 46 proc. W 2015 r. Soitec informował o osiągnięciu nowego rekordu sprawności na poziomie modułu fotowoltaicznego na poziomie 38,9 proc.  (+/- 0,9 proc.) w warunkach STC.

red. gramwzielone.pl