Nowe półprzewodniki poprawią parametry m.in. inwerterów PV

Nowe półprzewodniki poprawią parametry m.in. inwerterów PV
Fot. Danfoss

Danfoss i General Electric uruchamiają produkcję bazujących na technologii SiC elementów, które mają znacząco poprawić parametry inwerterów stosowanych w fotowoltaice, ale znajdą zastosowanie również w energetyce wiatrowej czy samochodach elektrycznych, redukując ich zapotrzebowanie na energię.

Danfoss i GE wspólnie uruchomią zlokalizowaną w Utica w stanie Nowy Jork produkcję półprzewodników wykonanych z węgliku krzemu (SiC), które mają zastąpić mniej wydajne układy krzemowe stosowane dotychczas m.in. w inwerterach fotowoltaicznych.

Nowy zakład ma być cześcią klastra o nazwie New York Power Electronics Manufacturing Consortium (NY-PEMC) grupującego firmy z branży high-tech. Jego konstrukcję sfinansują władze stanowe, wydając około 100 mln dolarów, a Danfoss będzie następnie dzierżawił zbudowaną dla niego infrastrukturę. Pracę w zakładzie ma znaleźć około 300 osób, a podobny model współpracy władze Nowego Jorku realizują m.in. razem z Teslą, dla której budują położoną w mieście Buffalo ogromną fabrykę modułów fotowoltaicznych. Produkcja nowych układów opartych na SiC ma ruszyć w przyszłym roku.

REKLAMA
REKLAMA

Zastosowanie półprzewodników wykonanych z SiC ma się przełożyć na poprawienie efektywności inwerterów PV, a także na zmniejszenie ich rozmiarów. Zastosowanie technologii opartych o SiC ma ponadto przełożyć się na znaczącą poprawę parametru gęstości energii.

Układy oparte na SiC zastosowano w zaprezentowanym podczas ubiegłorocznych targów Intersolar w Monachium kompaktowym, stringowym inwerterze M80H firmy Delta. Duński producent podaje, że znacząco poprawił w nowym inwerterze parametry takie jak gęstość energii właśnie dzięki zastosowaniu półprzewodników wykonanych z węglika krzemu. Rozmiar nowego inwertera w wersji 88kVA ma być porównywalny – dzięki zastosowaniu SiC – z modelem 55kVa, a gęstość energii w nowym inwerterze miała zostać zwiększona o 50 proc.

Danfoss informuje, że technologie bazujące na SiC będzie można zastosować również m.in. w samochodach elektrycznych, redukując zużycie energii średnio o 10 proc. czy w charakteryzujących się dużą energochłonnością centrach serwerowych ograniczając w tym wypadku konsumpcję energii o około 5 proc.

red. gramwzielone.pl