Rekord generacji wiatrowej i słonecznej w Niemczech

Rekord generacji wiatrowej i słonecznej w Niemczech
Fot. EDP

Według wstępnych analiz instytutu IRW, działające w Niemczech  elektrownie wiatrowe i słoneczne w ubiegłym miesiącu pobiły rekord generacji, produkując w skali miesiąca łącznie około 12,5 TWh energii elektrycznej.

Instytut Internationale Wirtschaftsforum Regenerative Energien (IWR) podaje, że generacja z elektrowni wiatrowych i fotowoltaicznych odnotowana w ubiegłym miesiącu w Niemczech była o 10 proc. wyższa niż w lutym oraz o 50 proc. wyższa w porównaniu do marca 2016 r.

Z 12,5 TWh generacji wiatrowej i słonecznej, 3,3 TWh to produkcja z elektrowni fotowoltaicznych, która była o 35 proc. większa  w stosunku do marca 2016 r. oraz aż o 118 proc. większa w stosunku do wcześniejszego miesiąca.

REKLAMA

Dane generacji z fotowoltaiki uwzględniają jedynie energię, która trafiła do sieci i nie ujmują energii, która podlegała autokonsumpcji.

REKLAMA

Produkcja energii z wiatru w poprzednim miesiącu wyniosła natomiast 9,3 TWh i była nieznacznie wyższa niż we wcześniejszym miesiącu i aż o 54 proc. wyższa od generacji odnotowanej w marcu 2016 r.

W dniu 18 marca br. elektrownie wiatrowe w Niemczech pracowały z rekordową mocą 38 GW, bijąc poprzedni rekord z dnia 22 lutego (37,5 GW).

Potencjał farm wiatrowych u naszych zachodnich sąsiadów na koniec 2016 r. wyniósł 50,02 GW, z czego w ubiegłym roku uruchomiono 5,44 GW (w tym 813 MW na morzu), co przełożyło się na inwestycje warte około 5,32 mld euro i co stanowiło 44 proc. wszystkich nowych mocy uruchomionych w europejskiej energetyce wiatrowej w ubiegłym roku. Rok wcześniej Niemcy uruchomili natomiast farmy wiatrowe o mocy 6 GW.

Na koniec stycznia br. łączna moc elektrowni fotowoltaicznych, które działają u naszych zachodnich sąsiadów, wzrosła do 41,341 GW, z czego 30,775 GW zainstalowano od roku 2010.

red. gramwzielone.pl