EBOiR zmniejsza finansowanie OZE w Polsce

EBOiR zmniejsza finansowanie OZE w Polsce
Dong Energy press

W ubiegłym roku Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju przyznał na inwestycje w odnawialne źródła energii w Polsce kredyty warte 100 mln euro, a we wcześniejszych latach nawet 250 mln euro. Teraz jak informuje Reuters EBOiR nie finansuje już nowych projektów na polskim rynku OZE.

Reuters w artykule poświęconym polskiemu rynkowi energetyki odnawialnej informuje, że finansowanie realizowanych na nim inwestycji zmniejszył – wcześniej bardzo aktywny na polskim rynku OZE – Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju.

Jaki jest podawany przez EBOiR powód tej sytuacji? Reuters cytuje jednego z przedstawicieli Banku, który ocenia, że na polskim rynku „zostało niewiele projektów, ponieważ polityka rządu sprawiła, że stały się one nieopłacalne”.

REKLAMA
REKLAMA

Reuters dodaje, że w ostatnich latach inwestorzy tylko na polskim rynku wiatrowym wydali około 34 mln zł, pomagając w zmniejszaniu zależności Polski od węgla i przybliżając ją do celów wyznaczonych w ramach Unii Europejskiej.

Ci inwestorzy ponoszą teraz znaczące straty i prawdopodobnie nie zaczną nowych inwestycji w Polsce. Obawiam się, że to może przełożyć się na negatywne postrzeganie Polski jako kraju niesprzyjającego prywatnym inwestorom w sektorach regulowanych – Reuters cytuje Grzegorza Zielińskiego z EBOiR.

Przedstawiciel Banku zaznacza jednak, że w przyszłości EBOiR może zaangażować się ponownie w realizację projektów OZE na polskim rynku. Wymienia wśród nich projekty morskich farm wiatrowych, które realizuje PGE. 

red. gramwzielone.pl