W. Brytania notuje pierwszy od 135 lat dzień bez energii z węgla

W. Brytania notuje pierwszy od 135 lat dzień bez energii z węgla
Fot. National Grid

W ostatni piątek w Wielkiej Brytanii energia była produkowana wyłącznie ze źródeł innych niż węgiel. Brytyjski rząd zapowiada całkowite wyłączenie elektrowni węglowych już w roku 2025.

Brytyjski operator sieci elektroenergetycznych National Grid podał, że w ostatni piątek energia elektryczna w Wielkiej Brytanii była produkowana głównie z elektrowni gazowych, a także w mniejszym stopniu z atomu oraz OZE, natomiast całkowicie wyłączone były pozostające na Wyspach elektrownie węglowe.

Oznacza to, że ostatni piątek był pierwszym od 135 lat dniem w Wielkiej Brytanii, w którym energia nie była wytwarzana z wykorzystaniem węgla. W. Brytania była pierwszym na świecie krajem, w którym uruchomiono produkcję energii z elektrowni węglowej. Miało to miejsce w Londynie, w elektrowni Holborn Viaduct, w styczniu1882 r. za sprawą Thomasa Edisona. Kolejna była elektrownia w Nowym Jorku, uruchomiona również przez Edisona we wrześniu tego samego roku. 

REKLAMA
REKLAMA

W ostatnich latach w Wielkiej Brytanii wyłączane są kolejne elektrownie węglowe, a Londyn chce całkowicie zrezygnować z generacji z węgla w roku 2025. Miejsce elektrowni węglowych mają zająć źródła odnawialne, większa generacja z atomu za sprawą forsowanych przez brytyjskie władze nowych elektrowni jądrowych, a także obecnie kluczowa dla brytyjskiego miksu energii generacja gazowa.

W ubiegłym roku energetyka gazowa miała 42,4-procentowy udział w brytyjskim miksie wytwarzania energii elektrycznej (rok wcześniej 29,5 proc.), źródła odnawialne osiągnęły udział na poziomie 24,4 proc. (rok wcześniej 24,6 proc.), energetyka jądrowa miała 21,2-proc. udział (20,7 proc. w roku 2015), a z węgla Brytyjczycy wyprodukowali 9,1 proc. energii wobec 22,3 proc. w 2015 r.

red. gramwzielone.pl