PGE zaoferuje firmom usługę DSR

PGE zaoferuje firmom usługę DSR
Fot. National Grid

Największy polski koncern energetyczny PGE rozpoczął współpracę z firmą Energy Pool Development, mającą na celu uruchomienie usługi z zakresu zarządzania popytem na energię.

Z wniosku, który w celu uruchomienia wspólnej usługi zarządzania popytem na energię (ang. Demand Side Response, DSR) został złożony do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, wynika, że obie firmy chcą utworzyć nową spółkę o nazwie PGE Energy Pool Polska, w której 64 proc. udziałów będzie mieć PGE, a pozostałe udziały obejmie firma wywodząca się z Francji.

PGE Energy Pool Polska ma zarządzać tzw. Agregatorem Usług Zarządzania stroną popytową. Oferta będzie adresowana do średnich i dużych przedsiębiorstw, które pojedynczo nie posiadają do tego odpowiednich możliwości czy kompetencji, i ma umożliwić im uzyskiwanie wynagrodzenia za gotowość do tymczasowego i dobrowolnego ograniczenia zużycia energii elektrycznej w określonych godzinach.

REKLAMA
REKLAMA

PGE informuje w komunikacie, że utworzenie spółki PGE Energy Pool jest odpowiedzią na duże możliwości płynące z otwarcia rynku DSR w Polsce, między innymi dzięki przetargom organizowanym przez Polskie Sieci Energetyczne (PSE), zarządcy Krajowego Systemu Elektroenergetycznego oraz powstającego rynku mocy.

Duży wpływ usług DSR na bezpieczeństwo energetyczne systemu energetycznego bierze się stąd, że zmniejszone zapotrzebowanie na energię elektryczną – określane jako moc rezerwowa lub „negawaty” – w skrajnych sytuacjach przynosi takie same korzyści jak zwiększanie dostaw energii elektrycznej, np. w godzinach szczytu, kiedy mamy do czynienia z największym zapotrzebowaniem lub najmniejszym marginesem bezpieczeństwa – informuje PGE. 

red. gramwzielone.pl