REC wprowadza moduły polikrystaliczne „o najwyższej mocy na rynku”

Jak zapewnia firma, do tej pory żadne, dostępne na rynku moduły fotowoltaiczne w charakteryzującej się mniejszą sprawnością niż monokrystaliczna technologii polikrystalicznej nie osiągnęły takiej mocy nominalnej.

Wywodzący się z Norwegii producent modułów fotowoltaicznych wprowadza do swojej oferty złożone z 72 ogniw polikrystaliczne moduły fotowoltaiczne o mocy 350 W. Jak zapewnia, do tej pory moduły polikrystaliczne o takiej mocy nie były dostępne na globalnym rynku PV.

Moduły fotowoltaiczne o podobnej mocy oferuje choćby niemiecki SolarWorld oraz producenci z Chin, w tym wypadku bazują jednak na technologii monokrystalicznej. Dla przykładu nominalna moc modułów w technologii mono- chińskiego producenta Trina Solar sięga nawet 365 W, jednak już największy, złożony z 72 ogniw moduł polikrystaliczny Trina Solar posiada moc maks. 335 W. Podobną moc na poziomie 335 W osiągają moduły krystaliczne obecnie największego na świecie producenta JinkoSolar.

REKLAMA

O posiadaniu w swojej ofercie modułów polikrystalicznych o zbliżonej mocy 350 W informuje natomiast szczycący się produkcją posiadających rekordową sprawność modułów amerykański SunPower .

REC zaznacza, że nowe moduły z serii TEC TwinPeak 2S 72 są lżejsze o kilka kilogramów od standardowych modułów polikrystalicznych w technologii 72 ogniw. Ich waga ma wynosić 22 kg. Dla porównania deklarowana przez SunPower waga modułów polikrystalicznych, model SPR-P17-350-COM, mających moc 350 W, wynosi 23,1 kg.

REKLAMA

Nowe moduły REC TwinPeak 2S 72 zostały wykonane w technologii PERC (ang. Passivated Emitter Rear Cell) generującej dodatkowe uzyski energii oraz 5 szyn – tzw. busbarów, a dodatkowo mają być wolne od efektu degradacji PID (ang. potential-induced degeneration) występującej zwłaszcza przy wysokich temperaturach i wilgotności. Nowe moduły mogą pracować przy standardzie napięcia 1000 V lub 1500 V.

Wykorzystanie modułów o większej mocy nominalnej oznacza zmniejszenie kosztów inwestycji dzięki redukcji ilości komponentów po stronie BoS (Balance of System).

Działający na rynku fotowoltaicznym od 1996 r. REC wyprodukował do tej pory ponad 20 mln modułów fotowoltaicznych o łącznej mocy 5 GW.

Do roku 2010 REC był zaliczany do czołówki największych producentów paneli fotowoltaiczncyh na świecie. Później jednak jego kondycja finansowa zaczęła się pogarszać. W 2010 r. zamknął produkcję paneli fotowoltaicznych w Szwecji, a następnie w Norwegii. W tym czasie REC działał już w Singapurze, gdzie od roku 2008 produkuje wafle krzemowe, ogniwa i moduły fotowoltaiczne. 

W 2015 r. REC został przejęty przez Bluestar Elkem Investment – firmę należąca do chińskiego funduszu inwestycyjnego China National Bluestar Group. Kwota transakcji za przejęcie zaliczanego do prestiżowego grona Tier-1 producenta paneli fotowoltaicznych wyniosła 584,2 mln USD (ok. 4,298 mld NOK).

red. gramwzielone.pl