Energa wchodzi w smart city. Uruchamia inteligentny parking

Energa wchodzi w smart city. Uruchamia inteligentny parking
Energa press

W Pelplinie na Pomorzu ruszył pilotażowy inteligentny system parkowania, który ma ułatwić kierowcom znalezienie wolnego miejsca parkingowego, redukuje zbędny ruch pojazdów i powstawanie korków. To jeden z nowych projektów Energi w obszarze smart city.

Inteligentny parking to innowacyjne rozwiązanie, które pomoże kierowcom szybko znaleźć wolne miejsce parkingowe.  Za pomocą specjalnej aplikacji na smartfonie kierowca otrzyma informację o wolnych miejscach i ich lokalizacjach. Funkcjonalność pozwala na poprowadzenie użytkownika za pomocą mapy do docelowego miejsca parkingowego.

System jest w stanie rozpoznać wielkość samochodu i skierować do najlepszego dla niego miejsca. Użytkownik może ustawić w aplikacji swoje preferencje parkowania, np. wielkości swojego samochodu, rodzaju miejsca czy też wybrać konkretną lokalizacje parkingu. Jeśli miejsce zostanie zajęte, aplikacja skieruje go do najbliższego wolnego.

REKLAMA

System docelowo będzie również monitorował bezpieczeństwo na parkingach i zawiadomi służby oraz właściciela auta, gdyby została podjęta próba kradzieży. Gdy opcja jest włączona, a auto poruszy się, użytkownik otrzyma natychmiast powiadomienie w postaci komunikatu push lub smsa. System docelowo będzie reagował także na stłuczki parkingowe i powiadamiał użytkownika o zajściu w przypadku zapalenia się świateł awaryjnych.

Jak zapewnia Energa, projekt Inteligentny Parking jest elementem technologii informacyjno-komunikacyjnych pozwalających na zwiększenie interaktywności i wydajności infrastruktury miejskiej.

REKLAMA

Energa zapewnia, że swoją ofertę buduje na bazie doświadczeń zgromadzonych podczas realizacji w kilku gminach inteligentnych systemów oświetleniowych czy też w ramach projektu Smart Toruń, który łącząc wiele elementów – modernizacja sieci, wytwarzanie energii, czy inteligentne oświetlenie uliczne – pozwala zarządzać popytem na energię.

W Bydgoszczy, poza wymianą energochłonnych opraw sodowych na energooszczędne oprawy LED-owe, zrealizowane przez Energę projekty dotyczyły także uruchomienia inteligentnego systemu zdalnego sterowania oświetlenia, zapewniającego indywidualne sterowanie każdą zainstalowaną oprawą.

Zastosowanie energooszczędnego sprzętu oświetleniowego oraz inteligentnych układów sterujących znacznie obniża energochłonność systemu oświetleniowego. W wyniku przeprowadzonej modernizacji koszty związane ze zużyciem energii elektrycznej na oświetlenie w mieście spadły aż o 60 procent. Również o 60 procent zmniejszyła się emisja dwutlenku węgla do atmosfery. Efektem wymiany opraw świetlnych jest również znaczna poprawa bezpieczeństwo mieszkańców oraz ich komfortu życia.

Energa buduje też na terenie Trójmiasta sieć stacji ładowania samochodów elektrycznych, a ostatnio uruchomiła usługę car-sharingu aut na prąd. Więcej na ten temat: Energa uruchomiła carsharing aut elektrycznych.

red. gramwzielone.pl