Nowy projekt UE: czysta energia dla unijnych wysp

Nowy projekt UE: czysta energia dla unijnych wysp
Komisarz KE ds. energii i klimatu Miguel Arias Canate. Fot. Komisja Europejska

Przedstawiciele Komisji Europejskiej i 14 unijnych krajów podpisali porozumienie zmierzające do uruchomienia projektu, który ma na celu wypracowanie rozwiązań pozwalających na zwiększenie niezależności i bezpieczeństwa energetycznego wysp należących do Unii Europejskiej.

Obecnie na należących do państw Unii Europejskiej wyspach realizowanych jest kilka pilotażowych projektów, których celem jest budowa opartych na OZE mikrosystemów energetycznych. To nie tylko szansa na zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego i obniżenie kosztów energii dla mieszkańców wysp, ale również poligon dla testów i optymalizacji rozwiązań, które pomogą w budowie rozproszonej energetyki na obszarach działających obecnie w ramach scentralizowanych systemów energetycznych.

W zainaugurowany w piątek projekt “Clean Energy for EU Islands” zaangażowały się, obok Brukseli, Chorwacja, Cypr, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Niemcy, Grecja, Irlandia, Włochy, Malta, Portugalia, Hiszpania i Szwecja.

REKLAMA
REKLAMA

Cel to przyspieszenie transformacji energetycznej na należących do UE ponad 2,7 tysiącach wysp, która ma skutkować zwiększeniem ich bezpieczeństwa energetycznego oraz obniżeniem kosztów energii, która obecnie jest wytwarzana z przywożonych na nie paliw kopalnych.  

Komisja Europejska zapowiedziała realizację inicjatywy “Clean Energy for EU Islands” w ramach tzw. pakietu zimowego, czyli zbioru nowych regulacji dla unijnego rynku energii, który ogłoszono w listopadzie 2016 r.

Ze względu na swoją lokalizację wiele naszych wysp posiada drogi, bazujący na ropie miks energetyczny, co oznacza że są one nadal zależne od kosztownego importu paliw kopalnych. Inicjatywa “Clean Energy for EU Islands” pomoże im w dostępie do wsparcia, wiedzy i finansowania, którego potrzebują, aby produkować własną i tanią energię ze źródeł odnawialnych – komentuje Miguel Arias Cañete, unijny komisarz ds. klimatu i energii. 

red. gramwzielone.pl