Engie + innogy? Może powstać europejski gigant energetyczny

Engie + innogy? Może powstać europejski gigant energetyczny
Fot. innogy

Czołowe europejskie koncerny energetyczne francuski Engie i należący do niemieckiego RWE koncern innogy mogą połączyć się, wymieniając swoje akcje i tworząc europejskiego potentata energetycznego, którego wartość jest szacowana nawet na 50 mld euro.

Reuters podał, powołując się na źródła w kilku europejskich bankach inwestycyjnych, że niemiecki koncern energetyczny RWE, z którego w ubiegłym roku wyodrębniono spółkę Innogy i który zachował w niej większościowe udziały, może teraz zamienić je na mniejszościowy pakiet francuskiego koncernu energetycznego Engie (wcześniej GDF Suez).

Agencja informacyjna zaznacza, ze na razie takie plany są na bardzo wstępnym etapie analiz, które Reutersowi potwierdziło również źródło w Pałacu Elizejskim. Francuski rząd, już pod przewodnictwem Emanuela Macrona może być zainteresowany zbliżeniem z Niemcami, a utworzenie wspólnego koncernu energetycznego może być do tego świetną okazją.

REKLAMA
REKLAMA

Wejście we współpracę z Innogy pozwoliłoby ponadto Engie na zdobycie silniejszej pozycji na kluczowych rynkach w Niemczech i Wielkiej Brytanii, gdzie Francuzi nie byli dotąd zbyt aktywni, a także umocniłoby – wyznaczony kilka lat temu wraz ze zmianą nazwy z GDF Suez na Engie – kierunek rozwoju bazujący na odnawialnych źródłach energii.

Po mającym miejsce w ubiegłym roku wydzieleniu z RWE spółka innogy skupia się na obszarach związanych z przesyłem energii, obsługą klienta oraz generacją z OZE. RWE zachowuje w innogy niemal 77 proc. udziałów, które mają wartość – bazując na aktualnej wycenie – około 14,3 mld euro.

Engie jest natomiast warte około 32,8 mld euro, z tego niemal 29 proc., czyli niecałe 10 mld euro, należy do francuskiego państwa.

red. gramwzielone.pl