„Konieczne podniesienie ceny emisji CO2 do min. 40 USD za tonę”

"Konieczne podniesienie ceny emisji CO2 do min. 40 USD za tonę"
TVA Web Team, flickr cc

Czołowi ekonomiści działający w ramach komisji tzw. High-Level Commission on Carbon Prices policzyli, jak powinny wzrosnąć ceny uprawnień do emisji CO2, aby sprostać celom wyznaczonym w porozumieniu paryskim.

Jak podaje Bloomberg, komisja kierowana przez czołowych ekonomistów z udziałem Josepha Stiglitza z Columbia University i Nicholasa Sterna z Cambridge – b. głównych ekonomistów Banku Światowego – policzyła, że aby możliwe stało się zrealizowanie celów wyznaczonych w zawartym w 2015 r. porozumieniu paryskim, konieczne jest – obok wdrożenia innych mechanizmów – podniesienie ceny emisji tony CO2 do poziomu około 40-80 USD za tonę do roku 2020, a następnie do 50-100 USD do roku 2030.

Dla porównania obecne koszty emisji CO2 w Unii Europejskiej kształtują się na poziomie około 5,2 EUR na tonę, czyli ok. 5,8 USD.

REKLAMA
REKLAMA

Autorzy raportu podkreślają, że podniesienie kosztów emisji CO2 nie uderzy w końcowych odbiorców energii, a także zwracają uwagę na konieczność wstrzymania subsydiów dla sektorów gospodarki opartych na paliwach kopalnych.

Wyznaczenie cen za emisję CO2 ma sens we wszystkich krajach, jednak biedniejsze kraje, dla których trudniejsza może być ochrona ludzi narażonych na początkowe efekty zmian, mogą zdecydować o opodatkowaniu CO2 na niższym poziomie i później stopniowo go podnosić – komentuje cytowany przez Bloomberga profesor Harald Winkler z uniwersytetu w Cape Town.

red. gramwzielone.pl