Odpowiedź Apple na decyzję Trumpa. Zielone obligacje na miliard USD

Odpowiedź Apple na decyzję Trumpa. Zielone obligacje na miliard USD
Fot. Geoff Stearns, flickr cc

Apple wyemitował tzw. zielone obligacje o wartości 1 mld dolarów, z których sfinansuje inwestycje w energetyce odnawialnej i innych, czystych technologiach. Jak zauważa Reuters, to pierwsza taka emisja w USA po deklaracji Donalda Trumpa o wycofaniu Stanów Zjednoczonych z porozumienia klimatycznego.

Pierwszą emisję zielonych obligacji Apple przeprowadził ponad rok temu. Emisja warta 1,5 mld dolarów była największą tego rodzaju, którą wykonała firma wywodząca się ze Stanów Zjednoczonych, i była odpowiedzią na zawarcie paryskiego porozumienia klimatycznego.

Emisja przeprowadzona teraz ma być – jak zapewnia Apple – potwierdzeniem, że mimo decyzji Donalda Trumpa o wycofaniu USA z zobowiązań klimatycznych amerykański biznes nadal będzie respektować ustalenia przyjęte w Paryżu w grudniu 2015 r.

REKLAMA

Apple to jeden z liderów globalnej gospodarki, który zadeklarował przejście w całości na energię pochodzącą ze źródeł odnawialnych. 

Pod koniec ubiegłego roku amerykański koncern wykonał kolejny krok w ekspansji na największym na świecie rynku OZE, czyli w Chinach. Apple i chiński lider w produkcji elektrowni wiatrowych Goldwind utworzyły joint venture, w ramach którego będą wspólnie realizować projekty wiatrowe. Goldwind sprzedał Amerykanom 30 proc. udziałów w swoich spółkach zajmujących się dewelopmentem projektów wiatrowych. Współpraca zakłada też sprzedaż energii z wspólnych farm wiatrowych do chińskich oddziałów i poddostawców Apple. 

REKLAMA

Wcześniej Apple zapowiedział budowę w Państwie Środka farm fotowoltaicznych o łącznej mocy 200 MW oraz przedstawiła plan zakontraktowania energii z chińskich elektrowni OZE o łącznej mocy 2 GW. Apple ma  już w chińskiej prowincji Syczuan m.in. 40-megawatowy projekt farmy fotowoltaicznej. Produkowana przez nią energia odpowiada poziomowi konsumpcji generowanemu przez znajdujące się w Chinach 34 sklepy i 19 biur Apple.

W ubiegłym roku Apple wydał w sumie na inwestycje w OZE i inne czyste technologie kwotę 442 mln dolarów, przeznaczając na ten cel fundusze uzyskane z pierwszej emisji zielonych obligacji.

Firma z Doliny Krzemowej w ubiegłym roku podawała, że udział OZE w jej miksie energii wynosił przeciętnie 93 proc., a obecnie korzysta już w 100-proc. z zielonej energii w USA, Chinach i 21 innych krajach.

W Singapurze, gdzie ze względu na ograniczoną podaż gruntów nie można realizować projektów naziemnych, Apple zainstalował systemy fotowoltaiczne o łącznej mocy 32 MW, które zlokalizowano na 800 dachach.

Wartość wszystkich zielonych obligacji, które wyemitowano w ubiegłym roku sięgnęła 81 mld dolarów i była dwukrotnie wyższa w porównaniu do wartości emisji z 2015 r. Jednym z ubiegłorocznych emitentów zielonych obligacji był polski rząd, który wyemitował je jako pierwszy rząd na świecie, zbierając fundusze warte 750 mln euro. 

red. gramwzielone.pl