Fortum, Rosatom i Enel wygranymi wielkiej aukcji dla OZE w Rosji

Fortum, Rosatom i Enel wygranymi wielkiej aukcji dla OZE w Rosji
Fot. Fortum

Fiński koncern energetyczny Fortum jest największym wygranym przeprowadzonej przez rosyjskie władze aukcji dla odnawialnych źródeł energii. Zdecydowanie najwięcej mocy, które w tym przypadku były przedmiotem aukcji, zgarnie energetyka wiatrowa z wolumenem niemal 3/4 zakontraktowanego potencjału. Niemal 1/4 przypadło fotowoltaice.

Fiński Fortum we współpracy z lokalnym koncernem Rusnano zrealizuje na podstawie przeprowadzonej w tym miesiącu w Rosji aukcji projekty wiatrowe o łącznej moc aż 1 GW. Obie firmy obejmą w tych inwestycjach po 50 proc. udziałów. Wkład Fortum to około 240 mln euro. 

W sumie Finowie zbudują w Rosji 26 farm wiatrowych. Pierwszą z nich o mocy 50 MW mają uruchomić za dwa lata.

REKLAMA

Zwracają uwagę relatywnie wysokie ceny energii, po których Fortum i Rosnano mają sprzedawać energię. Podane w komunikacie Fortum stawki na poziomie 115-135 euro/MWh są nawet ponad dwukrotnie wyższe niż osiągnięte przez lądową energetykę wiatrową w aukcjach przeprowadzonych w innych krajach.

Należąca do rosyjskiego koncernu Rosatom spółka JSC VetroOGK zabezpieczyła prawo do sprzedaży energii po cenie gwarantującym określoną stopę zwrotu z 15 projektów wiatrowych, których łączny potencjał wynosi 360 MW.

Rosatom ogłosił niedawno partnerstwo z holenderskim producentem wiatraków Lagerway, które ma skutkować uruchomieniem na terenie Rosji produkcji turbin wiatrowych, co ma kluczowe znaczenie dla zastosowanego w rosyjskiej aukcji kryterium minimalnego udziału krajowej produkcji w komponentach instalacji OZE. Lagerway dostarczył ostatnio na jedną z farm wiatrowych w Holandii pierwsze turbiny o mocy 4,5 MW.

REKLAMA

Powody do zadowolenia ma również włoski koncern energetyczny Enel, który w rosyjskiej aukcji zabezpieczył sobie prawo do sprzedaży energii z dwóch farm wiatrowych o łącznej mocy 291 MW. Te inwestycje, wyceniane na 405 mln euro, mają zostać uruchomione w latach 2020-21.

W przypadku sektora fotowoltaicznego, w którym inwestorzy zrealizują moce rzędu 0,52 GW, największym wygranym są spółki związane z koncernem Renova, który jednocześnie jest właścicielem – wraz z państwowym koncernem Rusnano – firmy Hevel Solar będącej obecnie największym w Rosji deweloperem projektów fotowoltaicznych i największym rosyjskim producentem paneli PV.

Należąca do Renovy spółka Green Energy Rus zapewniła sobie prawo do realizacji projektów o łącznej mocy 0,3 GW, przy czym moce pojedynczych projektów wyniosą od 15 MW do 25 MW. Aukcję wygrały też inne spółki związane z rosyjskim koncernem. 

Zgodnie z zasadami rosyjskiego systemu aukcyjnego wygrani aukcji otrzymają kontrakty na zakup energii na 15 lat. Warunki umów mają gwarantować inwestorom 14-procentową stopę zwrotu. 

Kontrakty na moce rzędu 2,491 GW rozdysponowane w rozstrzygniętej właśnie aukcji mają zostać podpisane do końca III kwartału br. Uruchomienie wszystkich instalacji ma nastąpić do roku 2022. 

red. gramwzielone.pl