TK wydał wyrok ws. certyfikatów instalatora OZE

TK wydał wyrok ws. certyfikatów instalatora OZE
Fot. Energa Wytwarzanie

Trybunał Konstytucyjny uznał za niezgodne z Konstytucją przepisy ustawy o odnawialnych źródłach energii, które uniemożliwiały uzyskanie certyfikatu instalatora mikro- i małych instalacji OZE osobom, które ukończyły studia wyższe przed 1 września 2005 r.

Na wniosek Rzecznika Praw Obywatelskich Trybunał ocenił zgodność z Konstytucją art. 136 ust. 4 pkt 2 ustawy z dnia 20 lutego 2015 r. o odnawialnych źródłach energii, uznając wczoraj, że ten zapis jest niezgodny z  art. 32 ust. 1 i art. 65 ust. 1 Konstytucji.

Pierwszy z wymienionych przepisów Konstytucji stanowi, że „wszyscy są wobec prawa równi” i że „wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne”. Natomiast drugi ze wskazanych przez TK zapisów Konstytucji stanowi, że „każdemu zapewnia się wolność wyboru i wykonywania zawodu oraz wyboru miejsca pracy”.

REKLAMA
REKLAMA

Jak tłumaczył Rzecznik Praw Obywatelskich, zwrócenie się do TK w tej sprawie wynikało z przyjmowanych skarg, które dotyczyły odmowy wydania certyfikatu instalatora mikro- i małych instalacji odnawialnych źródeł energii dla osób, których dyplom ukończenia studiów wyższych nie został wydany na podstawie ustawy z dnia 27 lipca 2005 r. Prawo o szkolnictwie wyższym.

W tym miesiącu weszło w życie rozporządzenie umożliwiające wznowienie egzaminów na instalatorów odnawialnych źródeł energii, które zostały wstrzymane z powodu wygaśnięcia  wcześniejszych przepisów normujących ten obszar. Więcej na ten temat w artykule: Wchodzi w życie rozporządzenie dot. certyfikacji instalatorów OZE.

red. gramwzielone.pl