PGE: co roku 25 mln zł dla startupów energetycznych

PGE: co roku 25 mln zł dla startupów energetycznych
Henryk Baranowski, prezes PGE. Fot. Ministerstwo Energii

Grupa Kapitałowa PGE utworzyła fundusz PGE Ventures, specjalistyczny fundusz CVC, który zajmie się inwestycjami kapitałowymi. Inkubacja i akceleracja projektów na najwcześniejszym etapie rozwoju będzie zadaniem spółki PGE Nowa Energia.

PGE Polska Grupa Energetyczna zainaugurowała działanie dwóch spółek, których zadaniem będzie wspieranie startupów. PGE Ventures, czyli działający w strukturach Grupy PGE fundusz CVC, będzie dysponował środkami własnymi na poziomie 20-22 mln zł.

Fundusz będzie miał również możliwość pozyskania środków od prywatnych inwestorów, a także będzie starał się pozyskać dostępne finansowanie zewnętrzne w ramach PFR Ventures – podmiotu, który w sumie dysponuje budżetem o wartości ponad 1,6 mld zł.

REKLAMA

Za współpracę ze startupami znajdującymi się w najwcześniejszej fazie rozwoju odpowiadać będzie spółka PGE Nowa Energia, której celem będzie inkubacja i akceleracja innowacyjnych przedsięwzięć.

Roczny budżet PGE na inwestycje w innowacyjne projekty ma wynieść łącznie co najmniej 25 mln zł rocznie. W późniejszym okresie rozwoju przedsiębiorstw kapitał może być pozyskiwany także z rynków finansowych przy współpracy z innymi partnerami.

PGE Ventures będzie inwestować w modelu, który zakłada obejmowanie mniejszościowych udziałów w już prosperujących przedsiębiorstwach. Oprócz kapitału fundusz ma oferować transfer wiedzy w zakresie prowadzenia działalności biznesowej, wsparcie w dostępie do infrastruktury, a także kontakt z ekspertami branżowymi.

REKLAMA

Jesteśmy przekonani, że jako niekwestionowany lider sektora energetycznego w Polsce, możemy zaoferować nieocenione wsparcie, nie tylko finansowe, ale przede wszystkim merytoryczne i związane z bazą infrastrukturalną. To duża wartość i szansa na owocną współpracę, która przyniesie wymierne korzyści wszystkim zaangażowanym w ten projekt stronom – komentuje Henryk Baranowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

Proces rekrutacji w ramach PGE Ventures odbywać się będzie za pomocą dedykowanego programu, a decyzje dotyczące wsparcia konkretnych projektów mają zapadać w ciągu najwyżej kilkunastu tygodni.

W ramach założonego modelu operacyjnego spółka ma oferować wsparcie ekspertów branżowych zwłaszcza w zakresie oceny pomysłu oraz procesu rozwoju produktu lub technologii, dostęp do infrastruktury Grupy PGE poprzez testowanie produktu lub technologii w warunkach zbliżonych do rzeczywistych, możliwość oceny produktu lub technologii po testach wykonanych w środowisku przemysłowym, a także dostęp do szerokiego grona osób i organizacji, mogących w znaczący przyczynić się do ich rozwoju.

PGE Nowa Energia będzie prowadzić swój własny program akceleracyjny, jak również współpracować z innymi akceleratorami. Startupy na odpowiednio zaawansowanym poziomie rozwoju przekazywane będą ze spółki PGE Nowa Energia do spółki PGE Ventures w celu kapitalizacji i docelowo komercjalizacji rozwijanych produktów lub technologii.

PGE Ventures ma ambicje bycia częścią ekosystemu startupowego, kształtującego się w Polsce przez ostatnie dwa lata. Dlatego też serdecznie zapraszamy do współpracy startupy, fundusze VC, programy akceleracyjne oraz wszystkie inne podmioty działające na rynku. Głęboko wierzę, że razem możemy zarówno budować wartość Grupy Kapitałowej PGE, jak i pomóc w rozwoju młodym polskim przedsiębiorcom – mówi Piotr Czak, prezes zarządu PGE Ventures.

red. gramwzielone.pl