Tauron wybrał 9 energetycznych startupów

Tauron wybrał 9 energetycznych startupów
Fot. Gramwzielone.pl (C)

Dziewięć startupów otrzyma granty do 200 tys. złotych na rozwój technologii i rozpocznie testowanie swoich rozwiązań w Grupie Tauron w ramach programu Pilot Maker.

Tauron informuje, że wybrane przez niego rozwiązania będą testowane na całym łańcuchu wartości – od wydobycia przez dystrybucję po sprzedaż energii.  

Wśród pierwszych startupów wyselekcjonowanych przez Tauron z fazy pilotażowej znalazły się BM3, BonEffice, Enelion, iGrid Technology, InWill, OneMeter, Advanced Graphene Products, Every European Digital Poland i OPTIMAL Smart Hub.

REKLAMA

W Tauronie zostaną przetestowane m.in technologie z obszaru dynamicznego balansowania mocy w sieci ładowarek, wysokosprawnych baterii magazynujących energię, nowatorskiego wykorzystania grafenu w energetyce, zdalnego zarządzania sieciami dystrybucyjnymi oraz monitorowania odpływu niskiego napięcia w stacjach transformatorowych. Startupy przedstawiły także projekty w obszarze Smart Home i optymalizacji zużycia energii.

Tauron informuje, że współpracę ze startupami ma zdynamizować powołana do tego celu spółka Magenta Grupa Tauron, która nowych rozwiązań poszukuje przede wszystkim w obszarze inteligentnych technologii dla domu i elektromobilności

REKLAMA

Chcemy rozbudować kompetencje Grupy w modelu Open Innovation i uruchomić transfer wiedzy pomiędzy startupami a Tauronem. Działamy stopniowo i konsekwentnie. Powołaliśmy Magentę jako dynamiczną spółkę, która może być partnerem dla startupów. Z jednej strony będzie tam weryfikowany potencjał biznesowy, z drugiej strony, przy pomocy specjalistów z innych spółek Taurona, sprawdzane możliwości technologiczne – podkreśla Filip Grzegorczyk, prezes zarządu Tauron Polska Energia.

Tauron zapewnia, że Pilot Maker to najbardziej zaawansowany program akceleracyjny na polskim rynku. Program jest realizowany przez tzw. techBrainers wraz z partnerem głównym Tauron Polska Energia w ramach konkursu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości – Scale Up. Jego założeniem jest połączenie potencjału startupów z infrastrukturą, doświadczeniem i zasobami dużych przedsiębiorstw.

Program Pilot Maker wkracza w decydującą fazę, w której wybrana grupa startupów będzie mogła sprawdzić swoje rozwiązania technologiczne na infrastrukturze Taurona. Jesteśmy otwarci na innowacje generowane przez startupy, jednocześnie dbając o dopasowanie naszych produktów i usług do realnych potrzeb klientów. Poprzez budowę programów akceleracyjnych chcemy wyselekcjonować najciekawsze rozwiązania, które zostaną docenione przez naszych klientów, a także pozwolą na wprowadzanie usprawnień w każdym rodzaju naszej działalności – mówi Jarosław Broda, wiceprezes zarządu ds. zarządzania majątkiem i rozwoju Tauron Polska Energia.

W pierwszych dwóch rundach naboru programu Pilot Maker w Tauronie zostało przeanalizowanych 69 rozwiązań technologicznych przygotowanych przez startupy. Kolejne startupy mogą zgłaszać się do programu do 30 czerwca za pomocą strony pilotmaker.pl

red. gramwzielone.pl