UOKiK daje zielone światło na DSR w wykonaniu PGE

UOKiK daje zielone światło na DSR w wykonaniu PGE
Fot. National Grid

Największy polski koncern energetyczny PGE rozpoczął współpracę z firmą Energy Pool Development, mającą na celu uruchomienie usługi z zakresu zarządzania popytem na energię. Na koncentrację właśnie zgodził się Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Z wniosku, który w celu uruchomienia wspólnej usługi zarządzania popytem na energię (ang. Demand Side Response, DSR) został złożony do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, wynika, że obie firmy chcą utworzyć nową spółkę o nazwie PGE Energy Pool Polska, w której 64 proc. udziałów będzie mieć PGE, a pozostałe udziały obejmie firma wywodząca się z Francji.

Do Energy Pool należą cztery spółki świadczące usługi dla sieci elektroenergetycznych. Polegają one na rozwoju, projektowaniu i uruchamianiu modulacji energii elektrycznej oraz usługi redukcji mocy. 

REKLAMA
REKLAMA

Jak informuje UOKiK, w ramach wspólnego przedsięwzięcia obu podmiotów PGE Energy Pool będzie pozyskiwać odbiorców końcowych energii elektrycznej gotowych do redukcji swojego zapotrzebowania lub zużycia energii elektrycznej w zamian za wynagrodzenie.

PGE Energy Pool Polska ma kierować tzw. agregatorem usług zarządzania stroną popytową. Oferta będzie adresowana do średnich i dużych przedsiębiorstw, które pojedynczo nie posiadają do tego odpowiednich możliwości czy kompetencji, i ma umożliwić im uzyskiwanie wynagrodzenia za gotowość do tymczasowego i dobrowolnego ograniczenia zużycia energii elektrycznej w określonych godzinach.

PGE informowało wcześniej, że utworzenie spółki PGE Energy Pool jest odpowiedzią na duże możliwości płynące z otwarcia rynku DSR w Polsce, między innymi dzięki przetargom organizowanym przez Polskie Sieci Energetyczne (PSE), zarządcę Krajowego Systemu Elektroenergetycznego, a także dzięki powstającemu rynkowi mocy.

red. gramwzielone.pl