EDF: więcej zielonej energii, 2,4 GW w trakcie budowy

EDF: więcej zielonej energii, 2,4 GW w trakcie budowy
Fot. EDF press

Francuski koncern, który w ostatnich miesiącach pozbył się kolejnych aktywów w polskim sektorze energetycznym, zwiększa aktywność w obszarze odnawialnych źródeł energii. W miksie energetycznym EDF nadal jednak zdecydowanie dominuje atom.

EDF, który w I połowie br. wypracował zysk w ujęciu EBITDA na poziomie 7 mld euro, w tym okresie najwięcej energii wyprodukował z atomu. Produkcja z elektrowni jądrowych we Francji na poziomie 197,2 TWh była niższa o 3,9 proc. w ujęciu rok do roku.

Natomiast ze swoich brytyjskich elektrowni jądrowych EDF wyprodukował w tym czasie 32,2 TWh, czyli o 4,2 proc. więcej niż przed rokiem. Brytyjskie aktywa EDF ma powiększyć pierwsza od lat na Wyspach nowa elektrownia jądrowa Hinkley Point C, z której generacja ma odpowiadać aż za 7 proc. brytyjskiego miksu energii. Na razie nie wiadomo jednak, kiedy ten projekt zostanie sfinalizowany, a póki co Francuzi zwiększyli szacowany koszt tej inwestycji, podnosząc prognozę do 19,6 mld funtów.

REKLAMA

W pierwszym półroczu spadła produkcja z należących do EDF elektrowni wodnych. Generacja na poziomie 21,3 TWh była o 16,5 proc. niższa niż przed rokiem.

Natomiast wytwarzanie z pozostałych technologii odnawialnych źródeł energii, które Francuzi posiadają w ramach spółki EDF Energies Nouvelles, wzrosło w ujęciu rok do roku o 5 proc. do poziomu 6,4 TWh.

W informacji na temat wyników za I półrocze 2017 r. EDF podaje, że jego spółka EDF Energies Nouvelles realizuje obecnie projekty OZE o mocy 2,4 GW, z czego 0,9 GW to projekty w energetyce słonecznej.

REKLAMA

Na koniec 2016 r. spółka EDF Energies Nouvelles, która odpowiada za obszar OZE we francuskiej grupie energetycznej, zatrudniała ponad 3,1 tys. osób i zarządzała odnawialnymi źródłami energii o mocy 9,6 GW, z czego 88 proc. stanowiły farmy wiatrowe, a 9 proc. fotowoltaika. W skład aktywów EDF EN nie wchodzą hydroelektrownie.

Niedawno spółka EDF Energies Nouvelles poinformowała, że przymierza się do repoweringu, czyli wymiany starych elektrowni wiatrowych na nowe, bardziej wydajne urządzenia, m.in. na farmach wiatrowych w Niemczech.

Ma to nastąpić dzięki przejęciu za cenę 315-320 mln euro dewelopera Futuren, który posiada m.in. przeznaczone do repoweringu farmy wiatrowe o mocy 50 MW w Maroku, a także wiatraki o mocy 140 MW w Niemczech. Jak zastrzega EDF, w pierwszym przypadku repowering będzie konieczny w ciągu 1-1,5 roku, a w drugim – w ciągu 3-4 lat.

Dzięki sfinalizowaniu przejęciu Futuren EDF zwiększy udział we francuskim rynku farm wiatrowych z 10 do 12 proc., a koncern jest aktywny również na brytyjskim rynku wiatrowym, gdzie ostatnio przejął trzy działające farmy wiatrowe o łącznej mocy 97,7 MW. Dzięki temu EDF zwiększył portfolio farm wiatrowych na Wyspach do 696 MW, które produkują energię w ilości odpowiadającej zapotrzebowaniu 423 tys. gospodarstw domowych.

W ostatnich tygodniach Francuzi potwierdzili również budowę farmy wiatrowej o mocy 252 MW, która ma powstać w meksykańskim stanie Oaxaca, a także przyłączyli się do konsorcjum realizującego projekt ogromnej farmy fotowoltaicznej o mocy 800 MW, która powstaje w ramach projektu Mohammed bin Rashid Al Maktoum Solar Park w Dubaju i z której energia będzie sprzedawana po zabezpieczonej wcześniej w aukcji cenie wynoszącej zaledwie 0,0299 USD/kWh.

red. gramwzielone.pl