127,6 mln zł dotacji na termomodernizację i OZE w woj. świętokrzyskim

127,6 mln zł dotacji na termomodernizację i OZE w woj. świętokrzyskim
Foto. Images of Money, flickr cc

53 projekty termomodernizacyjne budynków użyteczności publicznej, głównie szkół i przychodni, uda się zrealizować dzięki rozstrzygniętemu właśnie konkursowi z Regionalnego programu Operacyjnegodziałania „Poprawa efektywności energetycznej z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii w sektorze publicznym i mieszkaniowym”. Do wnioskodawców trafi prawie 128 milionów złotych.

Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego informuje, że o unijne dofinansowanie aplikowało 83 wnioskodawców, a ocenę formalną i merytoryczną pozytywnie przeszły oraz otrzymały wymaganą minimalną liczbę punktów 53 projekty.

Przygotowały je gminy, powiaty, placówki oświatowe, inne instytucje publiczne czy stowarzyszenia. Wszystkie mogły ubiegać się o dofinansowanie przedsięwzięć związanych z termomodernizacją i wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii w budynkach użyteczności publicznej. Większość złożonych projektów dotyczy termomodernizacji szkół, ale też przychodni czy domów pomocy społecznej.

REKLAMA

Na dofinansowanie wszystkich wybranych projektów Zarząd Województwa Świętokrzyskiego przekaże w sumie 127,67 mln zł. Pieniądze trafią m.in. do gminy Raków (5,7 mln zł), Łoniów (5,9 mln zł), Kluczewsko (4,3 mln zł), Skalbmierz (dotacja 3 mln 880 tys. zł), Bodzentyn (prawie 3,3 mln zł) oraz gminy Bliżyn (4,2 mln zł). 

REKLAMA

Powiat włoszczowski otrzyma 3,5 mln zł na głęboką termomodernizację budynków Zespołów Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 i 3 we Włoszczowie,Komenda Wojewódzka Policji w Kielcach otrzyma dofinansowanie w wysokości 1 mln 333 tys. zł na termomodernizację obiektów policyjnych w Kazimierzy Wielkiej, a Zespół Szkół im Juliusza Verne’a w Kielcach dostanie prawie 1,5 mln zł.

Świętokrzyski urząd marszałkowski podaje, że wartość wszystkich inwestycji, które zostaną zrealizowane dzięki przyznanym w ramach konkursu dotacjom to ponad 166 mln zł.

W ramach działania „Poprawa efektywności energetycznej z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii w sektorze publicznym i mieszkaniowym” Regionalnego programu Operacyjnego na lata 2014-2020 w woj. świętokrzyskim zostanie ogłoszony jeszcze jeden, już ostatni konkurs. Jego termin przewidziany jest na IV kwartał br.

red. gramwzielone.pl