Włosi zmodernizowali sieci w celu lepszej integracji OZE

Włosi zmodernizowali sieci w celu lepszej integracji OZE
Fot. Enel

Włoski koncern energetyczny Enel zmodernizował system zarządzania siecią energetyczną, podnosząc jakość obsługi i niezawodność działania sieci. Nowe rozwiązania mają analizować pracę sieci elektroenergetycznych w czasie rzeczywistym, pomagając w planowaniu, działaniu, symulacji i analizie systemu dystrybucyjnego oraz urządzeń w nim pracujących.  

Obsługująca blisko 32 miliony klientów firma Enel, przy współpracy ze Schneider Electric dokonała modernizacji swojej sieci energetycznej. Głównym celem było podniesienie jej sprawności i efektywności oraz minimalizacja przerw w dostawach energii.

Projekt zrealizowany przez Enel był również odpowiedzią na zmiany zachodzące na rynku energetycznym, związane z przyłączeniem znacznej liczby odnawialnych źródeł energii i konieczności zintegrowania ich z siecią dystrybucyjną.

REKLAMA

Schneider Electric zapewnia, że nowy model zarządzania sprawia, że sieć stała się bardziej inteligentna, a dotychczas działające w jej obrębie systemy zostały zintegrowane w celu zbierania z nich danych i analizowania ich w czasie rzeczywistym. Dzięki temu sieć ma działać w sposób elastyczny i jest w stanie zrównoważyć popyt oraz podaż energii na włoskim rynku.

Dzięki zastosowaniu systemu wykorzystującego konwergencję IT, OT i IoT, doprowadzono do optymalizacji istniejących sieci, bez dalszych inwestycji.  Zmiany pozwoliły również na przyłączenie do sieci nowych, odnawialnych źródeł energii, które w chwili obecnej dostarczają już 40 proc. energii płynącej w sieciach Enelu. Dodatkowo dzięki odpowiedniemu zarządzaniu popytem i podażą, firma uzyskuje około 144 GWh energii rocznie, redukując przy tym emisję CO2 o 75 tys. ton.

REKLAMA

Modernizacja sieci została wykonana w oparciu o system ADMS (Advanced Distribution Management System). W przypadku przyłączenia nowego źródła energii, np. farmy fotowoltaicznej, ADMS analizuje jej wpływ na parametry zwarciowe sieci, rozpływy prądów i ewentualne przeciążenia. Następnie sugeruje przełączenia, jakie należy wykonać, aby praca sieci była najbardziej efektywna. System może sugerować wprowadzenie odpowiednich zmian lub dokonać ich samodzielnie, według wcześniej zaprogramowanych algorytmów.

Firma Enel wykorzystała nasze rozwiązania, aby dostarczyć wizualny, matematyczny model sieci dystrybucyjnej, w tym szczegółowych modeli zarządzania napięciem, generowania rozproszonego, kontroli częstotliwości, odpowiedzi na żądanie i inteligentnych danych dotyczących zarządzania siecią – komentuje Michał Ajchel, wiceprezes Schneider Electric Polska. 

Enel posiada aktywa w ponad 30 krajach, zarządzając sieciami o długości 1,9 mln km oraz elektrowniami o łącznej mocy ok. 90 GW. We Włoszech Enel dysponuje elektrowniami o łącznym potencjale 30 GW, z czego niemal 14 GW to odnawialne źródła energii. Włoskie elektrownie Enel wyprodukowały w 2015 r. 68,5 TWh energii elektrycznej.

Pod koniec ubiegłego roku największy włoski koncern energetyczny zapowiedział duże inwestycje w energetyce odnawialnej, wpisując do zaktualizowanej strategii na lata 2017-19 budowę OZE o mocy rzędu 6,7 GW. Całkowity CAPEX, który Enel chce przeznaczyć na inwestycje, w trzech najbliższych latach ma wynieść 20,9 mld euro.

red. gramwzielone.pl