Stadion Arsenalu zasilany wyłącznie zieloną energią

Stadion Arsenalu zasilany wyłącznie zieloną energią
Fot. Paul Hudson, flickr cc

Londyński stadion klubu piłkarskiego Arsenal, na którego trybunach w czasie meczów zasiada 60 tys. widzów, będzie zasilany energią pochodzącą wyłącznie z odnawialnych źródeł energii. 

To efekt umowy na dostawy energii podpisanej ze spółką Octopus Energy, która posiada w Wielkiej Brytanii 154 farm fotowoltaicznych i kilka instalacji biogazowych. Bytyjska firma dysponuje także 66 projektami fotowoltaicznymi we Francji.

W Europie instalacje fotowoltaiczne działają na stadionach klubów piłkarskich w szwajcarskim Bernie, holenderskiej Hadze, a także w Dortmundzie czy Bremie. Energia produkowana z własnych elektrowni fotowoltaicznych częściowo zasila ponadto m.in. centrum treningowe Bayernu Monachium.

REKLAMA
REKLAMA

Ciekawe rozwiązania zastosowano w celu zasilenia w energię ogromnego stadionu miejskiego w Amsterdamie. Oglądanie meczów czołowej holenderskiej drużyny piłkarskiej Ajaxu Amsterdam umożliwia energia, która jest częściowo magazynowana w instalacji wykonanej przez firmy Nissan i Eaton. Do jej budowy zostały wykorzystane baterie z elektrycznych samochodów Nissan Leaf.

Cześć energii zaopatrującej amsterdamski stadion dostarczają zamontowane na jego dachu panele fotowoltaiczne. Rocznie mogą wytwarzać aż około 930 MWh energii co odpowiada 10-procentowemu zapotrzebowaniu na prąd infrastruktury stadionu. 

red. gramwzielone.pl