Elektryczne auta mogą zarabiać 1,3 tys. euro. W czasie postoju

Elektryczne auta mogą zarabiać 1,3 tys. euro. W czasie postoju
Fot. Fortum Norge

Do takiego wniosku doszli autorzy realizowanego w Danii pilotażowego projektu, który miał wykazać, na ile akumulatory samochodów elektrycznych mogą wspomagać pracę sieci elektroenergetycznej i jakie korzyści taka symbioza może dać właścicielom EV.

W ramach pilotażu realizowanego przez Nissana i włoski koncern energetyczny Enel wykazano, że właściciele aut elektrycznych w Danii mogą zarabiać przeciętnie około 1,3 tys. euro w skali roku, oddając do sieci w razie potrzeby energię elektryczną i przyczynianiając się w ten sposób do równoważenia popytu i podaży energii.

Wyniki testów prowadzonych przez Nissana i Enel w różnych europejskich krajach z użyciem ponad 100 aut elektrycznych wykazały, że już teraz w Danii możliwe jest zarabianie na usłudze polegającej na oddawaniu do sieci energii z baterii w samochodach elektrycznych.

REKLAMA
REKLAMA

Wraz z rozwojem samochodów ładowanych za pomocą wtyczki zarządcy sieci będą musieli zwrócić uwagę na to, kiedy właściciele aut korzystają z sieci i kiedy mogą złagodzić wahania popytu i podaży – komentuje Bloomberg New Energy Finance.

BNEF zakłada, że konsumpcja energii z powodu rozwoju elektrycznej motoryzacji wzrośnie w roku 2040 do poziomu 1,8 tys. TWh z obecnego poziomu zaledwie około 6 TWh.

red. gramwzielone.pl