Nowy system wsparcia dla OZE w Danii. Na razie tylko na 2 lata

Nowy system wsparcia dla OZE w Danii. Na razie tylko na 2 lata
Fot. CGP Grey, flickr cc

Duńskie władze chcą zrównać zasady ubiegania się o wsparcie, z którego będą mogli korzystać inwestorzy na rynku energetyki wiatrowej i słonecznej. Z propozycji Kopenhagi zadowolona jest branża fotowoltaiczna.

Dania jest globalnym liderem w rozwoju energetyki wiatrowej, która już teraz zaspokaja znaczną część krajowego zapotrzebowania na energię, w wietrzne dni osiągając około 90-procentowy udział w duńskim miksie energetycznym.

W 2016 roku wiatr odpowiadał za 71,8 proc. energii odnawialnej, którą wyprodukowano w Danii. W całym duńskim miksie energetycznym udział wiatru wyniósł w ubiegłym roku 37,6 proc. wobec 42 proc. w roku 2015.

REKLAMA

Co ciekawe, w Danii w ostatnim czasie rozwija się też intensywnie fotowoltaika, a moc największej, uruchomionej tam pod koniec ubiegłego roku elektrowni PV, sięga 75 MW.

Teraz możliwości rozwoju fotowoltaiki w Danii mają się poszerzyć. Duńskie władze chcą zmienić zasady wsparcia OZE, które do tej pory faworyzowały energetykę wiatrową.

Kopenhaga ma wprowadzić wspólne aukcje, w których na równych zasadach będą ubiegać się o wsparcie inwestorzy planujący budowę zarówno wiatraków jak i elektrowni PV.

REKLAMA

Nie boimy się konkurencji, jednak uważamy, że nie powinno być fotowoltaiki albo wiatru, ale fotowoltaika i wiatr – komentuje cytowany przez Reutersa Flemming Kristensen z duńskiego stowarzyszenia energetyki słonecznej, pozytywnie oceniając zmiany proponowane przez rząd i podkreślając szanse, które otwierają się dla projektów hybrydowych.

Z nowych propozycji duńskiego rządu, które zakładają jednocześnie zmniejszenie finansowania na badania i rozwój, nie jest natomiast zadowolony największy na świecie producent wiatraków – duński Vestas. Na ten cel Kopenhaga chce przeznaczyć w ciągu najbliższych trzech lat 150 mln koron, czyli ok. 6,5 razy mniej niż na wsparcie projektów komercyjnych.

Budżet zaplanowanych na lata 2018-19 aukcji dla wiatru i PV ma wynieść w sumie około miliarda duńskich koron, czyli około 580 mln złotych. Tyle ma pozwolić na zainstalowanie elektrowni OZE o mocy około 190 MW.

W ubiegłym roku w Danii realizowano program wsparcia dla producentów energii z mniejszych elektrowni fotowoltaicznych o łącznej mocy niemal 50 MW. W ramach programu dostępną pulę dofinansowania podzielono na cztery kategorie. Wartość proponowanego wsparcia, przyznawanego na etapie wprowadzania do sieci energii elektrycznej, określono na – w zależności od rodzaju planowanej instalacji – od 0,72 DKK/kWh do 0,94 DKK/kWh, czyli od ok. 0,42 PLN/kWh do ok. 0,55 PLN/kWh.  

Duński rząd zapowiedział jednocześnie zakończenie subsydiowania OZE około roku 2030. Więcej o zmianach zasad finansowania producentów zielonej energii w artykule: Dania chce zmienić system finansowania OZE.

red. gramwzielone.pl