PowerUp!: wybrano najciekawsze polskie startupy energetyczne

PowerUp!: wybrano najciekawsze polskie startupy energetyczne
Laureaci konkursu PowerUp!. Fot. InnoEnergy

Spośród uczestników regionalnej gali finałowej jury konkursu PowerUP! wyłoniło najlepszy startup pracujący nad innowacjami w energetyce. Okazała się nim firma Solato, która opracowała rozwiązanie mające na celu optymalizację pracy elektrycznych urządzeń grzewczych w inteligentnej sieci. System gromadzi i przetwarza dane pochodzące z urządzeń i dostarcza je do dostawcy energii niemal w czasie rzeczywistym. Ma to pozwalać na generowanie oszczędności zarówno dla dostawców, jak i użytkowników systemu energetycznego.

 Naszą główną ideą jest połączenie wszystkich elektrycznych urządzeń grzewczych w domach w jeden duży organizm, który współpracuje z dostawcami prądu tak, by umożliwić korzystanie z energii elektrycznej w najbardziej optymalny sposób. Uważamy, że jeżeli pomysł jest dobry, a w jego realizację wkładamy całe serce i energię, to musi się udać. Trzeba próbować swoich sił w takich konkursach jak PowerUp! – komentują swoje zwycięstwo Piotr i Maciej Murawscy z Solato.

Drugie miejsce w konkursie przyznano firmie Whittle Power Solutions, która zaprezentowała turbinę gazową dostarczającą ciepło i prąd dla domów jednorodzinnych. Trzecie miejsce zajął LeSSs, prezentujący inteligentny system sterowania oświetleniem zewnętrznym za pomocą kamer HD, który zarządza poziomem światła w zależności od obecności osób w pobliżu lamp ulicznych.

REKLAMA

Startupy zaprezentowały różnorodne rozwiązania, ale widoczny jest trend „smart”, stawiający na oszczędzanie i optymalizację zużycia energii. Zwycięska firma Solato wychodzi naprzeciw zapotrzebowaniu, które widzimy na rynku energetycznym, a ich inteligenta sieć może pozwolić na duże oszczędności na bardzo szeroką skalę. Możliwość globalnego zastosowania była jednym z najważniejszych kryteriów branych pod uwagę przez jurorów – komentuje Łukasz Świercz, Business Creation Officer w InnoEnergy Central Europe, przewodniczący jury.

Do trzeciej edycji konkursu organizowanego przez InnoEnergy – największy europejski akcelerator w branży cleantech, przystąpiło niemal 160 startupów z 23 krajów Europy Środkowej. Regionalna gala finałowa w Warszawie, podobnie jak 11 pozostałych finałów regionalnych – odbywających się między innymi na Węgrzech, w Grecji, Chorwacji, Litwie, Czechach i Estonii – poprzedzona była intensywnymi warsztatami, które poprowadził Rafał Szczepanik, doświadczony trener i szkoleniowiec. Uczestnicy mieli okazję zweryfikować modele biznesowe i udoskonalić sztukę prezentacji.

REKLAMA

Podczas regionalnej gali finałowej przed jury oraz inwestorami i przedstawicielami mediów swoje innowacyjne rozwiązania zaprezentowało 8 najlepszych startupów z Polski.

Uczestnicy PowerUp! oceniani byli między innymi w kontekście świadomości biznesowej oraz potencjału zespołu i gotowości produktu.

W jury, oprócz Pawła Ponety i Łukasza Świercza, zasiedli również inni cenieni fachowcy z sektora energii i venture capital – Konrad Sitnik (partner zarządzający w EEC Ventures), Paweł Bochniarz (Chairman MIT Enterprise Forum) oraz Witold Rożnowski (dyrektor badań i rozwoju w Rafako).

Już 22 listopada Solato stanie w szranki z laureatami pozostałych regionalnych odsłon konkursu w RaM Colosseum w Budapeszcie, gdzie powalczy o nagrody finansowe (20 tys.euro za pierwsze miejsce) oraz o udział w prestiżowym akceleratorze Highway, mającym pomóc w przekształcaniu startupów będących we wczesnej fazie rozwoju w dobrze prosperujące przedsiębiorstwa.

Portal Gramwzielone.pl jest patronem medialnym konkursu PowerUp!

red. gramwzielone.pl