Tauron zainteresowany wykorzystaniem grafenu w fotowoltaice

Tauron zainteresowany wykorzystaniem grafenu w fotowoltaice
Filip Grzegorczyk. Fot. Ministerstwo Skarbu Państwa

Zwiększenie efektywności fotowoltaiki dzieki zastosowaniu grafenu to jeden z pomysłów biznesowych, które Tauron „złowił” w swoim programie akceleracyjnym dla startupów. Kilkanaście firm, które rozpoczęły współpracę z Tauronem, już prowadzi wspólne pilotaże z wykorzystaniem infrastruktury koncernu energetycznego.

Tauron zapewnia, że od początku roku w ramach programu „Pilot Maker” przeanalizował blisko 130 rozwiązań przygotowanych przez startupy  – 46 z pierwszego naboru, 23 z drugiego naboru i 60 z trzeciego naboru. Następnie 30 startupów rozpoczęło współpracę z Tauronem nad przygotowaniem rozwiązań będących odpowiedzią na  wyzwania technologiczne w energetyce. Spółka zapewnia, że dwanaście startupów już prowadzi testy na infrastrukturze.

Kolejne pilotażowe wdrożenia planujemy przeprowadzić w najbliższych miesiącach. Współpracując ze startupami poszukujemy rozwiązań dla konkretnych problemów, tak aby finalnie uzyskać, zweryfikowane podczas testów produkty i rozwiązania optymalnie dopasowane do potrzeb działalności Grupy Tauron i naszych klientów – informuje Jarosław Broda, wiceprezes Tauron Polska Energia ds. zarządzania majątkiem i rozwoju.

REKLAMA

Wdrożenia swoich rozwiązań prowadzą m.in. Advanced Graphene Products z technologią trzykrotnego zwiększenia sprawności ogniw fotowoltaicznych dzięki wykorzystaniu grafenu, iGrid Technology z systemem zdalnego zarządzania sieciami dystrybucyjnymi oraz monitorowania odpływu niskiego napięcia w stacjach transformatorowych, Boneffice z rozwiązaniem umożliwiającym automatyczne zarządzanie efektywnością bloków energetycznych czy firma Enelion z systemem zarządzającym ładowarkami do samochodów elektrycznych.  

REKLAMA

Zdając sobie sprawę z wyzwań, jakie stoją przed energetyką w najbliższych latach, konsekwentnie prowadzimy liczne projekty innowacyjne oraz badawczo-rozwojowe. Jesteśmy otwarci na innowacje generowane przez startupy, stąd nasze zaangażowanie w program Pilot Maker. Dbając o dopasowanie naszych produktów i usług do realnych potrzeb klientów, chcemy nie tylko dynamizować transfer wiedzy między startupami a Grupą Tauron, ale co równie ważne budować własne kompetencje we współpracy ze startupami – zapewnia Filip Grzegorczyk, prezes zarządu Tauron Polska Energia.

Tauron informuje, że przykładem dopasowania pomysłu startupu do realnych potrzeb koncernu energetycznego jest modyfikacja modelu biznesowego firmy InWill. Początkowy pomysł startupu zakładał współpracę  z Tauronem przy stworzeniu dużej baterii stanowiącej zabezpieczenie dla stacji transformatorowych. Ostatecznie wypracowano nowe zastosowanie dla baterii, która może być wykorzystywana jako przydomowy magazyn energii pochodzącej z paneli fotowoltaicznych. Taki magazyn pełniłby jednocześnie funkcję zabezpieczającą w przypadku awarii zasilania sieciowego.

Podstawowym założeniem programu Pilot Maker realizowanego przy udziale Taurona jest połączenie potencjału startupów z infrastrukturą, doświadczeniem i zasobami dużych przedsiębiorstw. Przy budowie programu przedstawiono szeroką listę potrzeb na innowacyjne rozwiązania w dziewięciu obszarach obejmujących cały łańcuch wartości Grupy Tuaron.

red. gramwzielone.pl