Szkoci przetestowali podwodną turbinę. Efekty obiecujące

Szkoci przetestowali podwodną turbinę. Efekty obiecujące
Fot. Scotrenewables Tidal Power

Pracująca u szkockich wybrzeży podwodna turbina w ciągu roku wyprodukowała więcej energii niż łącznie wszystkie dotychczas testowane w Szkocji turbiny wykorzystujące energię pływów czy fal morskich.

Turbina SR2000 o mocy 2 MW pracuje od sierpnia 2017 roku u wybrzeży Orkadów, archipelagu szkockich wysp, na obszarze tzw. European Marine Energy Centre (EMEC).

Scotrenewables Tidal Power, firma, która ją zbudowała, zapewnia, że model SR2000 można wykorzystywać na wodach, których głębokości sięgają przynajmniej 25 metrów. Turbina jest mocowana do morskiego dna za pomocą kotwic.

REKLAMA

Szkocka firma podaje na swojej stronie internetowej, że w czasie pierwszych 24 godzin od uruchomienia podwodna elektrownia pracowała przy współczynniku wykorzystania mocy rzędu 38 proc., a w ciągu tygodnia wyprodukowała 120 MWh energii przy tzw. load factor na poziomie 35 proc.

Teraz uzysk energii oddanej przez turbinę do szkockiej sieci elektroenergetycznej przekroczył 3 GWh. Scotrenewables Tidal Power zapewnia, że w tym czasie notowano bardzo niskie koszty operacyjne. Umożliwia to mobilna konstrukcja, dostępna na powierzchni wody – w przeciwieństwie do wielu testowanych wcześniej turbin, które były mocowane do morskiego dna i – jak zauważa BBC – przypominały turbiny wiatrowe.

REKLAMA

BBC podaje, że w ramach European Marine Energy Centre od 2003 r. testowano dotąd około 30 różnego rodzaju morskich turbin. Razem wzięte nie wyprodukowały jednak tyle energii, ile wytworzyła w ciągu roku turbina SR2000.

Scotrenewables podkreśla, że wraz z rozwojem opracowanej przez siebie technologii jej koszty powinny spadać. Ma to zostać osiągnięte głównie dzięki zwiększaniu mocy turbiny.

gramwzielone.pl

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.