Start przedwyborczej akcji „Popieram energetykę obywatelską”

Start przedwyborczej akcji „Popieram energetykę obywatelską”
Fotolia

Jedną z najważniejszych spraw, o których zadecydują wyniki wyborów samorządowych, będzie sposób zarządzania energią na poziomie regionalnym i lokalnym z jakich źródeł będziemy pozyskiwać prąd i ciepło, jak je oszczędzać oraz jakie wsparcie otrzymają mieszkańcy ze strony nowego samorządu. Dzisiaj ruch społeczny „Więcej Niż Energia” uruchamia akcję „Popieram Energetykę Obywatelską”, która ma wskazać wyborcom kandydatów z ich okręgu, którym leży to na sercu.  

„Więcej Niż Energia” to apolityczny ruch społeczny, koalicja ponad 150 podmiotów, w tym województw, miast, gmin, izb branżowych, uczelni wyższych i organizacji pozarządowych, które wspierając rozwój energetyki obywatelskiej, poprawę efektywności energetycznej i rozwój energetyki rozproszonej, opartej o odnawialne źródła energii.

Zapoczątkowana dzisiaj akcja jest adresowana do osób startujących w wyborach samorządowych oraz do ich potencjalnych wyborców i ma na celu wprowadzenie zagadnień zarządzania energią do debat przedwyborczych. Ma pomóc w uświadomieniu Polkom i Polakom, w jaki sposób niezależność i efektywność energetyczna oraz koszty energii wiążą się z jakością powietrza i przyszłością ich małych ojczyzn.

REKLAMA

Ruch „Więcej Niż Energia” przygotował prostą deklarację. Podpisując ją kandydaci mogą wyrazić swoje poparcie dla energetyki obywatelskiej oraz zobowiązać się do wspierania jej rozwoju w przypadku wygrania wyborów.

Deklaracja zobowiązuje do inspirowania i podejmowania działań w pięciu obszarach: termomodernizacji budynków i wymiany źródeł ciepła na niskoemisyjne, zwiększania dostępności odnawialnych źródeł energii, zapewnienia doradztwa energetycznego dla mieszkańców, zmniejszania ubóstwa energetycznego oraz ograniczania zużycia energii w budynkach i przestrzeniach publicznych.  

Głównym narzędziem kampanii będzie strona internetowa, zawierająca treść deklaracji, podstawowe informacje o całym przedsięwzięciu, energetyce obywatelskiej oraz o kandydatach/kandydatkach, którzy podpisali deklarację (wyborysamorzadowe.wiecejnizenergia.pl). Profile jej sygnatariuszy będą zamieszczane na stronie internetowej zgodnie z kolejnością nadsyłania zgłoszeń. Kandydatów popierających energetykę obywatelską będzie można łatwo wyszukać alfabetycznie lub na mapie, według regionu, w którym kandydują.

REKLAMA

Kampania jest całkowicie apolityczna, podobnie jak energia, z której wszyscy korzystamy. Do udziału w tej akcji zapraszani są wszyscy startujący w wyborach, niezależnie od reprezentowanej opcji politycznej, regionu oraz stanowiska, na które kandydują – podkreśla Joanna Furmaga, prezes Polskiej Zielonej Sieci, współzałożyciela ruchu „Więcej Niż Energia”.

Dzięki tej inicjatywie wyborcy w całej Polsce będą mogli w prosty sposób dowiedzieć się, którym osobom kandydującym w ich okręgu nie jest obojętne, w jaki sposób generowana jest energia zużywana na ich terenie, czy będzie dostarczana stabilnie i wykorzystywana efektywnie, ile będzie kosztować, jakie kandydaci mają pomysły na walkę z ubóstwem energetycznym oraz poprawę jakości powietrza – dodaje.

Autorzy akcji przypominają, że Polska ma najgorszą jakość powietrza w całej Unii Europejskiej. Z tego powodu co roku przedwcześnie umiera w Polsce ok. 45 tysięcy osób. Dzieje się tak, ponieważ większość energii w kraju produkowana jest z węgla – najbrudniejszego z paliw – którego wydobycie krajowe spada, rośnie natomiast jego cena oraz import, głównie z Rosji. Scentralizowany, przestarzały i podatny na awarie system elektroenergetyczny nie zapewnia nam już bezpieczeństwa energetycznego.

Tymczasem według CBOS prawie 90 proc. Polek i Polaków jest za zwiększeniem produkcji energii ze źródeł odnawialnych.

gramwzielone.pl

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.