W lipcu mniej energii z OZE

W lipcu mniej energii z OZE
Farma fotowoltaiczna o mocy 1 MW w Olecku. Fot. Corab

Agencja Rynku Energii podaje, że w lipcu br. produkcja energii odnawialnej wzrosła w porównaniu do lipca ub.r. o 6 proc., ale w porównaniu do danych za czerwiec krajowe źródła odnawialne wytworzyły mniej energii. Największy przyrost generacji odnotowały źródła fotowoltaiczne.

Jak wynika z zestawienia opublikowanego przez Agencję Rynku Energii, ogółem produkcja energii w Polsce w lipcu wyniosła 14,2 TWh i była wyższa o 5 proc. w porównaniu do lipca ubiegłego roku.

Najwięcej energii wyprodukowano w lipcu z węgla kamiennego – 6,8 TWh (+7 proc. r/r), następnie z węgla brunatnego (4,6 TWh, -4,6 proc.), produkcja energii z OZE sięgnęła 1,47 TWh (+6 proc.), a z gazu wytworzono 1 TWh, czyli o 55 proc. więcej niż przed rokiem – dzięki uruchomieniu elektrociepłowni w Płocku. W lipcu odnotowaliśmy dodanie saldo wymiany handlowej, osiągając nadwyżkę 137 GWh.

REKLAMA

Miesiąc wcześniej, w czerwcu br., krajowa energetyka wytworzyła w sumie 13,1 TWh, co wsparto importem rzędu 1,2 TWh.

Lipcowa produkcja energii ze źródeł odnawialnych (1,48 TWh) była wyższa niż odnotowana przed rokiem, gdy wyniosła 1,38 TWh.

Największy udział generacji w energetyce odnawialnej w lipcu miały elektrownie wiatrowe (48 proc.), następnie elektrownie biomasowe (23 proc.), elektrownie wodne (12 proc.), współspalanie (8 proc.), biogaz (6 proc.), a udział fotowoltaiki wyniósł 3 proc. W przypadku tego ostatniego źródła ARE odnotowuje przyrost produkcji rok do roku o 66 proc.

W lipcu krajowe OZE miały 10,3-procentowy udział w krajowym miksie wytwarzania wobec 11,2 proc. miesiąc wcześniej.

REKLAMA

Czerwcowa generacja ze źródeł odnawialnych na poziomie 1,82 TWh była za to niższa o 14 proc. w stosunku do wypracowanej w maju br.

W czerwcu w krajowym miksie OZE największy udział miał wiatr odpowiadający za 52 proc. produkcji, następnie elektrownie biomasowe (22 proc.), współspalanie biomasy (9 proc.), elektrownie wodne (8 proc.), elektrownie biogazowe (6 proc.), a udział fotowoltaiki podobnie jak we wcześniejszym miesiącu wyniósł ok. 3 proc.

ARE publikując dane za czerwiec, odnotowała wzrost produkcji energii ze współspalania, z którego w czerwcu wyprodukowano 134,3 GWh energii elektrycznej, czyli o 23 proc. więcej niż w maju br.

Z kolei w maju br. wiatraki wypracowały 53-procentowy udział w krajowym miksie OZE, następnie elektrownie biomasowe osiągnęły 21 proc., wodne 10 proc., elektrownie współspalające biomasę z węglem 7 proc., biogazownie 6 proc., a ostatnia była fotowoltaika z udziałem 3 proc.

gramwzielone.pl

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o