Niemieckie dopłaty do OZE znowu będą niższe

Niemieckie dopłaty do OZE znowu będą niższe
Fot. Daniel Ramirez, flickr cc

Opłaty doliczane do rachunków odbiorców energii, z których w Niemczech finansowane są koszty wpierania producentów energii odnawialnej, w przyszłym roku będą niższe o około 6 proc. niż w roku 2018. Koszty niemieckiego systemu wsparcia dla OZE od roku 2014 pozostają na zbliżonym poziomie, mimo, że od tego czasu wolumen wytwarzanej energii odnawialnej, która jest objęta rządowymi mechanizmami wsparcia, zwiększył się o 50 proc.

Niemiecka federalna agencja Bundesnetzagentur podała, że w przyszłym roku do rachunków za energię dla niemieckich gospodarstw domowych doliczana będzie tzw. opłata EEG w wysokości 0,06405 EUR/kWh w stosunku do tegorocznej opłaty na poziomie 0,06792 EUR/kWh.

Tym samym oplata EEG zostanie pomniejszona w Niemczech drugi rok z rzędu.

REKLAMA

Podobnie jak w poprzednich latach, w przyszłorocznej opłacie EEG zostanie uwzględniona pewna rezerwa w wysokości 6 proc. opłaty, z której mają być pokrywane koszty nieuwzględnionych zdarzeń – takich jak choćby niespodziewany spadek ceny energii na rynku hurtowym.

Bundesnetzagentur podkreśla w komunikacie na ten temat, że od roku 2014 opłata EEG utrzymuje się na zbliżonym poziomie, chociaż w tym czasie ilość energii odnawialnej objętej niemieckim systemem wsparcia zwiększyła się o 50 proc. – co Bundesnetzagentur tłumaczy wdrożeniem w ostatnich latach bardziej konkurencyjnych mechanizmów wsparcia.

Dodatkowy czynnik, dzięki któremu możliwe jest zmniejszenie przyszłorocznej opłaty EEG, to nadwyżka na rachunku EEG, która na koniec września br. wzrosła do 3,65 mld euro.

Kalkulując przyszłoroczną stawkę opłaty EEG, Bundesnetzagentur przyjęła szacunki operatorów niemieckiego systemu przesyłowego, którzy prognozują, że w przyszłym roku zostaną uruchomione odnawialne źródła energii o łącznej mocy około 6 GW.

Niemieccy OSP przyjęli ponadto, że odnawialne źródła wyprodukują w przyszłym roku 217 TWh energii elektrycznej (dla porównania wytwarzanie w całej polskiej energetyce w skali roku sięga ok. 160 TWh).

REKLAMA

Niemcy zakładają ponadto, że w 2019 roku producentom energii odnawialnej w Niemczech zostaną wypłacone środki w wysokości 33,1 mld euro. Tę wartość powinny pomniejszyć wpływy ze sprzedaży energii na rynku, które oszacowano na 7,8 mld euro.

Bundesnetzagentur podaje, że od roku 2013 wysokość opłaty EEG w przypadku gospodarstw domowych rosła przeciętnie co roku o 0,4 proc., czyli wolniej od corocznej inflacji, która w Niemczech wynosiła w tym okresie przeciętnie 1,2 proc.

W pierwszej połowie 2018 roku generacja energii ze źródeł odnawialnych była u naszych zachodnich sąsiadów po raz pierwszy wyższa niż produkcja z elektrowni węglowych.

Odnawialne źródła energii wyprodukowały w Niemczech 118 TWh energii elektrycznej, co jest wynikiem lepszym o 10 proc. w stosunku do generacji z OZE za pierwszą połowę ubiegłego roku.

Dzięki temu udział źródeł odnawialnych w niemieckim miksie energetycznym w okresie styczeń-czerwiec 2018 r. wzrósł do 36,3 proc., co oznacza, że OZE stały się najważniejszym źródłem energii w Niemczech.

Kluczowym OZE w Niemczech elektrownie wiatrowe na lądzie, które w pierwszej połowie br. stanowiły 14,7 proc. niemieckiego miksu energii elektrycznej (+2,2 pkt proc. r/r), udział fotowoltaiki wzrósł do 7,3 proc. (+0,6 p.p.), elektrowni biomasowych do 6,9 proc. (+0,2 p.p.), elektrowni wodnych do 3,3 proc. (+0,4 p.p.), a elektrowni wiatrowych na morzu do 2,9 proc. (+0,2 p.p.).

Niemiecki rząd przyjął, że do roku 2030 udział odnawialnych źródeł w krajowym miksie energii elektrycznej wzrośnie do 65 proc. 

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.