Kto w twoim okręgu będzie rozwijał energetykę obywatelską?

Kto w twoim okręgu będzie rozwijał energetykę obywatelską?
Greenpeace press

Po miesiącu od rozpoczęcia akcji „Popieram energetykę obywatelską” ponad 140 osób kandydujących w wyborach samorządowych zadeklarowało swoje poparcie dla rozwoju dostępnej dla obywateli, efektywnej, rozproszonej i odnawialnej energetyki. Uczestnicy akcji reprezentują niemal wszystkie opcje polityczne, zaś co trzeci kandydat bezpartyjny, lokalny komitet wyborczy.

Zapowiedzi walki ze smogiem znajdują się niemal we wszystkich debatach i programach wyborczych. Deklaracja poparcia dla rozwoju energetyki obywatelskiej, przygotowana przez ruch „Więcej Niż Energia”, to zobowiązanie do działań bardziej dalekowzrocznych. Jej sygnatariusze zobowiązują się do inspirowania i podejmowania działań w pięciu obszarach: (1) termomodernizacji budynków i wymiany źródeł ciepła na niskoemisyjne, (2) zwiększania dostępności odnawialnych źródeł energii, (3) zapewnienia doradztwa energetycznego dla mieszkańców, (4) zmniejszania ubóstwa energetycznego oraz (5) ograniczania zużycia energii w budynkach i przestrzeniach publicznych.

Na stronie internetowej wyborysamorzadowe.wiecejnizenergia.pl znajduje się pełna treść deklaracji, lista jej sygnatariuszy i mapa, dzięki której każdy wyborca może łatwo sprawdzić, kto z jego regionu (okręgu wyborczego) zobowiązuje się w ten właśnie sposób dążyć do zwiększania niezależności i bezpieczeństwa energetycznego swojego regionu.

REKLAMA

143 osoby, które do dziś przystąpiły do akcji kandydują do rad dzielnic, gmin, powiatów, sejmików wojewódzkich, na urzędy wójtów, burmistrzów i prezydentów, reprezentują wszystkie województwa i wszystkie strony polskiej sceny politycznej – Zielonych, Platformę Nowoczesną, Prawo i Sprawiedliwość, Razem, Kukiz 15, Polskie Stronnictwo Ludowe, Sojusz Lewicy Demokratycznej oraz Ruch Narodowy. Daje to nadzieję, że przynajmniej na poziomie samorządowym poparcie dla rozwoju energetyki obywatelskiej jest jednym z bardzo nielicznych zagadnień, które może wysuwać się ponad podziały polityczne.

Najwięcej kandydatów przyłączyło się do akcji w województwach mazowieckim (34) i małopolskim (23) – dwóch regionach, które jako pierwsze przyjęły uchwały antysmogowe. Najmniej kandydatów natomiast pochodzi ze świętokrzyskiego (1) i lubelskiego (2).

REKLAMA

Akcja ruchu „Więcej Niż Energia” ma charakter całkowicie apolityczny. Do udziału w niej zaproszono wszystkie komitety wyborcze, zaś profile osób deklarujących poparcie dla energetyki obywatelskiej zamieszczane są na stronie internetowej zgodnie z kolejnością napływania zgłoszeń.

Celem akcji jest wprowadzenie zagadnień zarządzania energią do debat przedwyborczych. Pomoże w ten sposób lepiej uświadomić Polkom i Polakom, w jaki sposób niezależność i efektywność energetyczna oraz koszty energii wiążą się z jakością powietrza i przyszłością ich małych ojczyzn.

Rosnące od roku hurtowe ceny energii wiążą się z nieuniknionym w najbliższej przyszłości wzrostem cen wszystkich produktów i usług, również publicznych, zaś prognozy analityków nie zostawiają złudzeń, że koszty polskiej zcentralizowanej energetyki węglowej będą tylko rosły. Dlatego zwiększanie bezpieczeństwa dostaw i niezależności energetycznej poprzez zwiększanie dostępności odnawialnych źródeł energii dla samorządów i mieszkańców jest dążeniem świadczącym o dalekowzroczności władz lokalnych.

Takie działania to nie przyszłość lecz teraźniejszość – spółdzielnie, klastry, porozumienia samorządów to warte naśladowania dobre praktyki już nie tylko z zagranicy, ale również z Polski. Można się z nimi zapoznać np. na stronie ruchu „Więcej Niż Energia”.

Polska Zielona Sieć / Więcej Niż Energia